Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Stabilire valoare de plata la impozitul pe teren
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Stabilire valoare de plata la impozitul pe teren

Buna seara,

detin un teren arabil situat in intravilanul municipiului "X" in suprafata de 1000mp(pe care cultiv legume pentru familie), terenul fiind in zona A,rangul I, totodata detin si un imobil (suprafata construita de app 60mp) pe un alt teren de 150mp, teren care e incadrat tot in zona A, rangul de impozitare I (parcele diferite, locatii diferite). Ma poate ajuta cineva sa imi spuna valoarea corecta de plata pentru aceasta suprafata de teren intravilan, deoarece studiind prevederile art.465 alin.2 si 3 din Codul fiscal (2016) ceea ce am platit in februarie anul curent la primaria de pe raza municipiului "X" si ce am inteles eu din Codul fiscal difera.
Va multumesc anticipat pentru ajutor!
Pentru a afla valoarea corectă trebuie să consultați hotărârea consiliului local privind taxele și impozitele pe anul 2016( veți regăsi tabelele cu nivelurile impozitului aplicabile în localitatea dvs).
Trebuie să țineți cont și
- se datorează impozit pe terenul ocupat de casă
-de suprafața liberă de construcție încadrată deja în categoria de folosință curți cu construcții
- suprafața de 400 mp care este impozitată ca și categorie de folosință curți construcții este stabilită din diferența din terenul de 150 mp neîncadrat la curți construcții și cel ocupat de casă iar restul până la 400 mp din cei 1000 mp încadrați în registrul agricol la categoria teren arabil.
rog sa ma verificati daca am calculat bine:
- Teren curte imobil (unde am casa cu supraf constr de 60mp) = 150mp
- Teren intravilan (unde cultiv legume) = 1000mp
Concluzie: Impozit datorat in 2016:
- 150mp * 0.6042lei/mp(Zona A, nivel de impozitare II cf tarife practicate de primarie) = 90.63lei
- 250mp * 0.6042lei/mp = 151.05lei
600mp * 0.0028lei/mp * 4 = 6.72 lei

90.63lei + 151.05lei + 6.72 lei = 248.4lei
Eu asa am inteles ca asa ar trebui sa se aplice Codul Fiscal, art 465, alin2+2.1+3.
Cu multumiri pentru sprijin
lillyian20, utilizator
În primul rând dvs aveți în proprietate teren 150mp(unde aveți casa) și 1000mp(arabil) adică 1150 mp.
Contează la ce categorie de folosință sunt încadrați în registrul agricol cei 150 mp.

(2) În cazul unui teren amplasat în intravilan, înregistrat în registrul agricol la categoria de folosință terenuri cu construcții, precum și terenul înregistrat în registrul agricol la altă categorie de folosință decât cea de terenuri cu construcții în suprafață de până la 400 m2, inclusiv, impozitul/taxa pe teren se stabilește prin înmulțirea suprafeței terenului, exprimată în hectare, cu suma corespunzătoare prevăzută în următorul tabel:

Dacă cei 150 mp sunt incadrați la categoria curți construcții, atunci, potrivit alin 2, și 400 mp din cei 1000mp care sunt încadrați la categoria arabil, sunt impozitați ca și categorie curți construcții și atunci calculul va fi:
- 150mp * 0.6042lei/mp=90,63lei
- 400mp * 0.6042lei/mp=241,68 lei
-600mp * 0.0028lei/mp * 4 = 6.72 lei
total 339,03 lei

In primul rand va multumesc pentru raspuns, insa mai am o nelamurire:
daca art.465 - (2.1)" În cazul unui contribuabil care deține mai multe terenuri situate în intravilanul aceleiași unități/subdiviziuni administrativ-teritoriale, suprafața de 400 m2 prevăzută la alin. (2) se calculează o singură dată, prin însumarea suprafețelor terenurilor, în ordine descrescătoare."
Atunci din ceea ce mi-ati raspuns dumneavoastra :
- 150mp * 0.6042lei/mp=90,63lei
- 400mp * 0.6042lei/mp=241,68 lei
-600mp * 0.0028lei/mp * 4 = 6.72 lei, eu platesc 550mp * 0.6042lei/mp , deci nu se respecta alin.2 corobrat cu 2.1"suprafața de 400 m2 prevăzută la alin. (2) se calculează o singură dată, prin însumarea suprafețelor terenurilor, în ordine descrescătoare.""
Multumesc.
Pentru că am presupus că cei 150mp unde aveți casa sunt deja încadrati în categoria curți construcții și potrivit alin 2, se impozitează la categoria curți construcții atât terenul înregistrat deja în această categorie cât și terenul înregistrat în altă categorie de folosință în limita a 400 mp.