Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie urmas

Buna ziua,am si eu o intrebare am un baietel de 8 ani este orfan de tata de 4 ani jumatate eu am depus dosar pt pensie de urmas dupa 3 luni dupa ce sotul meu a decedat si a fost respins pe motiv ca nu are pe cartea de munca anii necesari pt a se incadra .Intrebarea mea este chiar nu poate beneficia de nici un ajutor dupa urma tatalui? Va multumesc
ART. 83 din Legea 263/2010

Pensia de urmas se cuvine copiilor si sotului supravietuitor, daca sustinatorul decedat era pensionar sau indeplinea conditiile pentru obtinerea unei pensii.

ART. 84

Copiii au dreptul la pensie de urmas:
a) pana la varsta de 16 ani;
b) daca isi continua studiile intr-o forma de invatamant organizata potrivit legii, pana la terminarea acestora, fara a depasi varsta de 26 de ani;
c) pe toata durata invaliditatii de orice grad, daca aceasta s-a ivit in perioada in care se aflau in una dintre situatiile prevazute la lit. a) sau b).

Nu stim cati ani a lucrat defunctul si daca la data decesului avea sau nu un contract de munca valabil incheiat.

av_silvia_margineanu, utilizator
1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 83
Pensia de urmas se cuvine copiilor si sotului supravietuitor, daca sustinatorul decedat era pensionar sau indeplinea conditiile pentru obtinerea unei pensii.

Art. 84
Copiii au dreptul la pensie de urmas:
a) pana la varsta de 16 ani;
b) daca isi continua studiile intr-o forma de invatamant organizata potrivit legii, pana la terminarea acestora, fara a depasi varsta de 26 de ani;
c) pe toata durata invaliditatii de orice grad, daca aceasta s-a ivit in perioada in care se aflau in una dintre situatiile prevazute la lit. a) sau b).

Art. 89
(1) Pensia de urmas se stabileste, dupa caz, din:
a) pensia pentru limita de varsta aflata in plata sau la care ar fi avut dreptul, in conditiile legii, sustinatorul decedat;
b) pensia de invaliditate gradul I, in cazul in care decesul sustinatorului a survenit inaintea indeplinirii conditiilor pentru obtinerea pensiei pentru limita de varsta.

(2) Cuantumul pensiei de urmas se stabileste procentual din punctajul mediu anual realizat de sustinator, aferent pensiei prevazute la alin. (1), in functie de numarul urmasilor indreptatiti, astfel:
a) 50% — pentru un singur urmas;
b) 75% — pentru 2 urmasi;
c) 100% — pentru 3 sau mai multi urmasi.

2. - Casa de Pensii trebuia sa va admita cererea pentru pensie de urmas, sa calculeze pensia de invaliditate gr. I (indiferent de vechimea in munca) si apoi sa stabileasca pensia de urmas pentru copil.
- Indiferent de vechimea in munca a tatalui copilul nu poate primi mai putin de 350 lei lunar.

3. - Mergeti la Casa de Pensii cu actele si daca vi se spune iar ca nu poate copilul beneficia de pensie de urmas spuneti sa va dea in scris cu motivarea legala.
- Apoi faceti si o sesizare la Casa Nationala de Pensii Publice (CNPP) pe e-mail, la: petitii.sesizari@cnpas.org (si spuneti in sesizare despre ce Casa de Pensii este vorba si ce raspunsuri ati primit).
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Pe cartea de munca are de la primul loc de munca 5 ani vechime dintre care 3 ani cica nu figureaza ca angajat dar anii sunt trecuti pe carte cu stampile semnaturi cu tot,apoi a mai lucrat pe perioade de cateva luni 5-6 luni in vro 2 locuri.Ce pot face? Ca a trecut aproape 5 ani de atunci daca am primit acea decizie ca nu se incadreaza copilul la pensie de urmas am renuntat.Acum as vrea sa incerc din nou e dreptul copilului ,sotul avea 28 de ani cand sa intamplat accidentul daca era si mai tanar
V-am recomandat sa mai incercati o data la Casa de Pensii si apoi sa faceti o sesizare la CNPP, pe e-mail, si sa dati toate datele asa cum le-ati dat aici, pentru a primi un raspuns corect.