Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit intrebare firma
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

intrebare firma

am o firma din 2009 care a fost microintreprindere pana mai acum, iar pentru ca nu am depus la timp lista cu angajatii, am fost trecut pe impozit pe profit.
Intrebarea mea e urmatoarea.. stiind ca indeplinesc conditiile de microfirma (nu am cifra de afaceri mare) si depun acea lista (sau ce mai trebuie), anul viitor o sa am posibilitatea de a trece iar pe impozit pe venituri?
Din moment ce ati trecut de la impozit micro la impozit pe profit nu mai puteti reveni la impunerea initiala.
insa exista vreo situatie in care se poate face aceasta trecere pentru o firma ?
Nu. Dar de la 01.01.2010 , cu legile actuale , se pare ca micro vor dispare , si toti vor fi cu impozit pe profit .
am o nelamurire!
care lista cu salariatii si unde sa depuneti?
incadrarea se face pe baza formularului 010 depus la administratie.Trecerea de la microintreprindere la intreprindere platitoare de impozit pe profit se face pe acelasi formular de mentiuni 010.#-o
daca le aveti depuse, atunci nu avea cum sa va incadreaze in alta parte.
Cred ca nu ati depus acest formular la momentul in care trebuia( cand ati indeplinit conditiile de microintreprindere).
se pune problema: declaratiile dumneavoastre (100) pana acum cu ce au fost depuse:venit sau profit?????:O:O:O
Depuneti 010 cu amenda, daca declaratiile sunt depuse ca pentru micro.