avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cod CAEN
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cod CAEN

1) Buna ziua.Ce cod CAEN se poate folosi pentru furaje/concentrate pentru animale aduse din strainatate ,pentru a distribui marfa in tara.Care este regimul si cum se procedeaza? De ce acte sunt nevoie?

2) Pentru a deschide o firma de transport sub 3,5 Tone,care este codul CAEN ,care este legislatia si de ce aprobari am nevoie!?

Va multumesc! Cu respect,H.Lavinia
O zi buna!
Cel mai recent răspuns: lavih , utilizator 14:57, 23 Octombrie 2014
1.
4621 Comerţ cu ridicata al cerealelor, seminţelor, furajelor şi tutunului neprelucrat
Această clasă include:
-comerţul cu ridicata al cerealelor şi seminţelor
-comerţul cu ridicata al fructelor oleaginoase
-comerţul cu ridicata al tutunului neprelucrat
-comerţul cu ridicata al furajelor şi materiilor prime agricole; n.c.a.

Această clasă exclude:
-vânzarea cu ridicata a fibrelor textile, vezi 4676



2.
4941 Transporturi rutiere de mărfuri
Această clasă include:
-toate activităţile de transport rutier de mărfuri:
-transportul buştenilor
-transportul mărfurilor
-transportul cu mijloace frigorifice
-transporturi grele
-transport de marfă în vrac, inclusiv în autocisterne, inclusiv a celor de colectare a laptelui de la ferme
-transportul autoturismelor
-transportul reziduurilor şi deşeurilor, exclusiv activităţi de colectare sau eliminare
Această clasă include de asemenea:
-închirieri de camioane cu şofer
-transportul mărfurilor cu vehicule cu tracţiune animală sau umană

Această clasă exclude:
-transportul buştenilor în incinta pădurii, ca parte a operaţiunilor forestiere, vezi 0240
-distribuirea apei prin utilizarea de camioane cisternă, vezi 3600
-exploatarea instalatiilor pentru manipularea mărfurilor în terminale, vezi 5221
-activităţi de ambalare în vederea transportului, vezi 5229
-activităţi poştale şi de curierat, vezi 5310, 5320
-transportul deşeurilor, ca parte integrată a activităţii de colectare a deşeurilor, vezi 3811, 3812
Va multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cod caen pentru transportul de produse farmaceutice clim_stefan clim_stefan Buna seara, am tot cautat codul caen pentru aceasta activitate si nu am gasit nimic. In principiu as vrea sa fac transport de produse farmaceutice de la ... (vezi toată discuția)
Codul caen 4941 de transport marfuri l5843n978 l5843n978 codul caen 4941 transport marfuri imi permite sa comercializez marfa pe care o transport ? (vezi toată discuția)
Cod caen transport lemn ndrrl ndrrl buna ziua. am o masina basculabila personala si un srl cu activitati mixte agricole. stiu ca s-a schimbat legea privind transportul de lemn din gater la ... (vezi toată discuția)