Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cod CAEN
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cod CAEN

1) Buna ziua.Ce cod CAEN se poate folosi pentru furaje/concentrate pentru animale aduse din strainatate ,pentru a distribui marfa in tara.Care este regimul si cum se procedeaza? De ce acte sunt nevoie?

2) Pentru a deschide o firma de transport sub 3,5 Tone,care este codul CAEN ,care este legislatia si de ce aprobari am nevoie!?

Va multumesc! Cu respect,H.Lavinia
O zi buna!
1.
4621 Comerţ cu ridicata al cerealelor, seminţelor, furajelor şi tutunului neprelucrat
Această clasă include:
-comerţul cu ridicata al cerealelor şi seminţelor
-comerţul cu ridicata al fructelor oleaginoase
-comerţul cu ridicata al tutunului neprelucrat
-comerţul cu ridicata al furajelor şi materiilor prime agricole; n.c.a.

Această clasă exclude:
-vânzarea cu ridicata a fibrelor textile, vezi 4676

2.
4941 Transporturi rutiere de mărfuri
Această clasă include:
-toate activităţile de transport rutier de mărfuri:
-transportul buştenilor
-transportul mărfurilor
-transportul cu mijloace frigorifice
-transporturi grele
-transport de marfă în vrac, inclusiv în autocisterne, inclusiv a celor de colectare a laptelui de la ferme
-transportul autoturismelor
-transportul reziduurilor şi deşeurilor, exclusiv activităţi de colectare sau eliminare
Această clasă include de asemenea:
-închirieri de camioane cu şofer
-transportul mărfurilor cu vehicule cu tracţiune animală sau umană

Această clasă exclude:
-transportul buştenilor în incinta pădurii, ca parte a operaţiunilor forestiere, vezi 0240
-distribuirea apei prin utilizarea de camioane cisternă, vezi 3600
-exploatarea instalatiilor pentru manipularea mărfurilor în terminale, vezi 5221
-activităţi de ambalare în vederea transportului, vezi 5229
-activităţi poştale şi de curierat, vezi 5310, 5320
-transportul deşeurilor, ca parte integrată a activităţii de colectare a deşeurilor, vezi 3811, 3812
Va multumesc!