Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... IMPOZIT PE TRANZACTII IMOBILIARE? ILEGAL APLICAT?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

IMPOZIT PE TRANZACTII IMOBILIARE? ILEGAL APLICAT?

Un notar mi-a zis ca la o vanzare cumparare vanzatorul plateste impozitul catre stat pentru tranzactie si cumparatorul taxele notariale.
Intrebarea mea este daca vi se pare normal sa se impuna plata unui astfel de impozit vanzatorului care a dobandit bunul prin mostenire dezbatuta la mai putin de 1 an de la moartea autorilor .
Citez acum si textul de lege care exclude de la plata imozitului astfel de vanzatori ...

"Definirea venitului din transferul proprietatilor imobiliare
din patrimoniul personal
Art. 771. - (1) La transferul dreptului de proprietate si al dezmembramintelor acestuia, prin acte juridice
intre vii asupra constructiilor de orice fel si a terenurilor aferente acestora, precum si asupra terenurilor de
orice fel fara constructii, contribuabilii datoreaza un impozit care se calculeaza astfel:
a) pentru constructiile de orice fel cu terenurile aferente acestora, precum si pentru terenurile de orice fel
fara constructii, dobandite intr-un termen de pana la 3 ani inclusiv:
- 3% pana la valoarea de 200.000 lei inclusiv;
- peste 200.000 lei, 6.000 lei + 2% calculate la valoarea ce depaseste 200.000 lei inclusiv;
b) pentru imobilele descrise la lit. a), dobandite la o data mai mare de 3 ani:
- 2% pana la valoarea de 200.000 lei inclusiv;
- peste 200.000 lei, 4.000 lei + 1% calculat la valoarea ce depaseste 200.000 lei inclusiv.
(2) Impozitul prevazut la alin. (1) nu se datoreaza in urmatoarele cazuri:
a) la dobandirea dreptului de proprietate asupra terenurilor si constructiilor de orice fel, prin reconstituirea
dreptului de proprietate in temeiul legilor speciale;
b) la dobandirea dreptului de proprietate cu titlul de donatie intre rude si afini pana la gradul al III-lea
inclusiv, precum si intre soti.
(3) Pentru transmisiunea dreptului de proprietate si a dezmembramintelor acestuia cu titlul de mostenire
nu se datoreaza impozitul prevazut la alin. (1), daca succesiunea este dezbatuta si finalizata in termen de 2
ani de la data decesului autorului succesiunii. In cazul nefinalizarii procedurii succesorale in termenul
prevazut mai sus, mostenitorii datoreaza un impozit de 1% calculat la valoarea masei succesorale.
(4) Impozitul prevazut la alin. (1) si (3) se calculeaza la valoarea declarata de parti in actul prin care se
transfera dreptul de proprietate sau dezmembramintele sale. In cazul in care valoarea declarata este
inferioara valorii orientative stabilite prin expertiza intocmita de camera notarilor publici, impozitul se va
calcula la aceasta valoare.
(5) Camerele notarilor publici vor actualiza, o data pe an, expertizele privind valoarea de circulatie a
bunurilor imobile care vor fi comunicate la directiile teritoriale ale Ministerului Finantelor Publice.
(6) Impozitul prevazut la alin. (1) si (3) se va calcula si se va incasa de notarul public inainte de
autentificarea actului sau, dupa caz, intocmirea incheierii de finalizare a succesiunii. In cazul in care
transferul dreptului de proprietate sau al dezmembramintelor acestuia, pentru situatiile prevazute la alin. (1)
si (3), se va realiza printr-o hotarare judecatoreasca, impozitul prevazut la alin. (1) si (3) se va calcula si se
va incasa de catre instantele judecatoresti la data ramanerii definitive si irevocabile a hotararii. Impozitul
calculat si incasat se vireaza pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care a fost retinut. Pentru
inscrierea drepturilor dobandite in baza actelor autentificate de notarii publici ori a certificatelor de mostenitor
sau, dupa caz, a hotararilor judecatoresti, registratorii de la birourile de carte funciara vor verifica
indeplinirea obligatiei de plata a impozitului prevazut la alin. (1) si (3) si, in cazul in care nu se va face
dovada achitarii acestui impozit, vor respinge cererea de inscriere pana la plata impozitului

Ce parere aveti?
Suntem obligati sa platim un astfel de impozit?
Se poate ca oricare dintre notarii orasului sa refuze incheierea actului de vanzare daca nu platim acest impozit?
abby a scris:

Un notar mi-a zis ca la o vanzare cumparare vanzatorul plateste impozitul catre stat pentru tranzactie si cumparatorul taxele notariale.
Intrebarea mea este daca vi se pare normal sa se impuna plata unui astfel de impozit vanzatorului care a dobandit bunul prin mostenire dezbatuta la mai putin de 1 an de la moartea autorilor .
Citez acum si textul de lege care exclude de la plata imozitului astfel de vanzatori ...

"Definirea venitului din transferul proprietatilor imobiliare
din patrimoniul personal
Art. 771. - (1) La transferul dreptului de proprietate si al dezmembramintelor acestuia, prin acte juridice
intre vii asupra constructiilor de orice fel si a terenurilor aferente acestora, precum si asupra terenurilor de
orice fel fara constructii, contribuabilii datoreaza un impozit care se calculeaza astfel:
a) pentru constructiile de orice fel cu terenurile aferente acestora, precum si pentru terenurile de orice fel
fara constructii, dobandite intr-un termen de pana la 3 ani inclusiv:
- 3% pana la valoarea de 200.000 lei inclusiv;
- peste 200.000 lei, 6.000 lei + 2% calculate la valoarea ce depaseste 200.000 lei inclusiv;
b) pentru imobilele descrise la lit. a), dobandite la o data mai mare de 3 ani:
- 2% pana la valoarea de 200.000 lei inclusiv;
- peste 200.000 lei, 4.000 lei + 1% calculat la valoarea ce depaseste 200.000 lei inclusiv.
(2) Impozitul prevazut la alin. (1) nu se datoreaza in urmatoarele cazuri:
a) la dobandirea dreptului de proprietate asupra terenurilor si constructiilor de orice fel, prin reconstituirea
dreptului de proprietate in temeiul legilor speciale;
b) la dobandirea dreptului de proprietate cu titlul de donatie intre rude si afini pana la gradul al III-lea
inclusiv, precum si intre soti.
(3) Pentru transmisiunea dreptului de proprietate si a dezmembramintelor acestuia cu titlul de mostenire
nu se datoreaza impozitul prevazut la alin. (1), daca succesiunea este dezbatuta si finalizata in termen de 2
ani de la data decesului autorului succesiunii. In cazul nefinalizarii procedurii succesorale in termenul
prevazut mai sus, mostenitorii datoreaza un impozit de 1% calculat la valoarea masei succesorale.
(4) Impozitul prevazut la alin. (1) si (3) se calculeaza la valoarea declarata de parti in actul prin care se
transfera dreptul de proprietate sau dezmembramintele sale. In cazul in care valoarea declarata este
inferioara valorii orientative stabilite prin expertiza intocmita de camera notarilor publici, impozitul se va
calcula la aceasta valoare.
(5) Camerele notarilor publici vor actualiza, o data pe an, expertizele privind valoarea de circulatie a
bunurilor imobile care vor fi comunicate la directiile teritoriale ale Ministerului Finantelor Publice.
(6) Impozitul prevazut la alin. (1) si (3) se va calcula si se va incasa de notarul public inainte de
autentificarea actului sau, dupa caz, intocmirea incheierii de finalizare a succesiunii. In cazul in care
transferul dreptului de proprietate sau al dezmembramintelor acestuia, pentru situatiile prevazute la alin. (1)
si (3), se va realiza printr-o hotarare judecatoreasca, impozitul prevazut la alin. (1) si (3) se va calcula si se
va incasa de catre instantele judecatoresti la data ramanerii definitive si irevocabile a hotararii. Impozitul
calculat si incasat se vireaza pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care a fost retinut. Pentru
inscrierea drepturilor dobandite in baza actelor autentificate de notarii publici ori a certificatelor de mostenitor
sau, dupa caz, a hotararilor judecatoresti, registratorii de la birourile de carte funciara vor verifica
indeplinirea obligatiei de plata a impozitului prevazut la alin. (1) si (3) si, in cazul in care nu se va face
dovada achitarii acestui impozit, vor respinge cererea de inscriere pana la plata impozitului

Ce parere aveti?
Suntem obligati sa platim un astfel de impozit?
Se poate ca oricare dintre notarii orasului sa refuze incheierea actului de vanzare daca nu platim acest impozit?

Sa inteleg ca dvs ati dobandit bunul prin mostenire pentru care nu ati platit impozitul de 1% deoarece ati dezbatut si finalizat succesiunea in mai putin de 2 ani de la data decesului autorului succesiunii-foarte bine, este corect.
Dar daca dvs vindeti bunul mostenit atunici veti plati impozitul prevazut la art 77 indice 1 alin (1) din Codul Fiscal. Plata impozitului se face inainte de autentificarea actului de vanzare, deci notarii pot sa refuze autentificarea acestuia.
Succes!
Oranina Dumitru, Contabil
si totusi raman la parerea ca este ilegal aplicat
da, intr-adevar ...
Vand un bun mostenit , dar tocmai pt ca este mostenit nu trebuie sa platesc impozit la vanzartea bunului, sunt exceptata de la plata(asa inteleg eu textul de lege)
Iar in situatia in care nici un notar nu va vrea sa incheie actul, atunci voi plati impozitul ilegal urmand sa il recuperez prin cerere de restituire la Finantele Publice , si banuiesc ca in caz de refuz al acestora ne adresam Instantei.
Gresesc?

abby a scris:

si totusi raman la parerea ca este ilegal aplicat
da, intr-adevar ...
Vand un bun mostenit , dar tocmai pt ca este mostenit nu trebuie sa platesc impozit la vanzartea bunului, sunt exceptata de la plata(asa inteleg eu textul de lege)
Iar in situatia in care nici un notar nu va vrea sa incheie actul, atunci voi plati impozitul ilegal urmand sa il recuperez prin cerere de restituire la Finantele Publice , si banuiesc ca in caz de refuz al acestora ne adresam Instantei.
Gresesc?

Sa mai incerc o explicatie:

Sunteti subiectul a doua tranzactii diferite:
1. - primirea bunului prin mostenire, tranzactie incadrata la art 77 indice (1) alin (3) pentru care platiti sau nu impozitul de 1%

2. - vanzarea bunului dobandit prin mostenire, tranzactie incadrata la art 77 indice 1 alin (1); pentru impozitele prevazute la acest aliniat nu conteaza modul de dobandire al bunului supus vanzarii.
Succes!