Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... sperante spulberate
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

sperante spulberate

azi nepotul meu a avut a nu stiu cita oara instanta in 5 ani jumate tot ce a putut face sa scape din iadul in care l a bagat cel mai bun prieten adica puscaria ma inteb daca pe dosarele amaratilor care nu au bani nici de o paine seuita cineva dintr -un tribunal pentru ca la tot ce am icercat sa facem pe cai legale totul a fost respins Azi era o raza de speranta pentru el si pentru noi familia care speram sa fie liberat conditionat dar totul s-a spulberat cind am vazut solutia respinsa ca nefondata in baza art 425/1 alin 7 pct 1 lit b cpp va rog s imi explicati si mie ce contine acest articol pentru ca eu am gasit ceva dar nu am inteles mai nimic din el decizia e si definitiva dar nu irevocabila am strins bani dintr un salariu minim sa ii pun avocat si tot nimic nu s-a intimplat la dosar nu a avut nimic care sa ii stea in calea liberarii conditionate nu a avut rapoarte a participat la activitatii din cadrul penitenciarului la un curs pentru eliberare si tot a fost respins si vad ca da drumul la recidivisti si fac alte infractiuni si se intorc iar in puscarie si el ca nu are nici o alta infractiune il respinge din toata pedeapsa mai are de facut un an jumate daca hotarirea e definitiva se mai poate face ceva ?:((
CPP Art. 4251

Declararea şi soluţionarea contestaţiei

(1) Calea de atac a contestaţiei se poate exercita numai atunci când legea o prevede expres, prevederile prezentului articol fiind aplicabile când legea nu prevede altfel.

(7) Contestaţia se soluţionează prin decizie, care nu este supusă niciunei căi de atac, putându-se pronunţa una dintre următoarele soluţii:

1. respingerea contestaţiei, cu menţinerea hotărârii atacate:

a) când contestaţia este tardivă sau inadmisibilă;

b) când contestaţia este nefondată;

2. admiterea contestaţiei şi:

a) desfiinţarea hotărârii atacate şi soluţionarea cauzei;

b) desfiinţarea hotărârii atacate şi dispunerea rejudecării cauzei de către judecătorul sau completul care a pronunţat-o, atunci când se constată că nu au fost respectate dispoziţiile privind citarea.

multumesc pentru raspuns dar asa l am gasit si eu pe net dar nu inteleg mare lucru ma intereseaza doua lucruri unul ce inseamna in termeni juridici nefondata cred ca o motivare trebuie sa existe pe ce baza e nefondata si al doilea daca se mai poate face ceva din cite am vazut eu aceste contestatii nu sint supuse nici unei caii de atac inseamna ca trebuie sa stea in puscarie toata pedeapsa 7,jumate
Contestatia a fost respinsa ca nefondata, adica au fost analizate motivele invocate de nepot si au fost gasite nevalabile.
Instanţa analizand hotararea atacata şi procedura urmata, a stabilit ca acestea sunt corecte, ca urmare contestatia depusa este nefondatata(fara fundament sau fara temei).
totus o mativare trebuie sa fie la dosar mai ales ca el pe judecatorie din lipsa actelor pe care trebuia sa le depuna la instanta si care nu i au fost date la timp de penitenciar nu i a fost admisa cererea acum prin avocat si la cererea insantei i au fost date acele acte si tot respinsa a fost ,v aintreb domnilor judecatorii ce trebuie sa faca un detinut care e la prima fapta si a stat 5 ani jumate si plus inca 7 luni cistigate prin munca grea sa stai la groapa de gunoi in mizerie si alte cele nu e usor am inteles ca nu a indeplinit conditiile eliberarii conditionate la prima instanta pe 12 feb 2014 ca nu a iesit la munca unde sa iasa la munca pentru ca nu l scoteau ca e in anulare si nu poat sa l scoata la munca si in caracterizarea de la penitenciar ii zice ca nu a frecventat nustiu ce cursuri dar de ce nu spun adevarul ca acele cursuri de flori de mar ce folos ca a facut un curs de eliberare si nu a putut face dovada in fata instantei ca l a urmat pentru ca actul nu i a fost inmanat .INTREBARE ce mai poate face acum daca ii v a fischimbat regimul poate face alta cerere sau asteapta termenul multumesc