Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent de insertie

Buna ziua,
Am nascut pe 22 decembrie 2012, am optat pt. concediu de crestere a copilului pana la 2 ani. Ma voi intoarce la serviciu pe 19 noiembrie 2014, tatal nu va sta acasa o luna, asa cum prevede legea. Pot beneficia de stimulent de insertie pt. o luna?
Da, beneficiati de stimulent de insertie daca realizati venituri impozabile si mergeti la serviciu pe data de 19.11.2014, nu mergeti dupa data de 22.11.2014.
Tatal copilului trebuie sa dea o declaratie ca nu solicita o luna de concediu platit pentru ingrijirea copilului.
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic
1. - Daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil (CCC) atunci fie ca el intra sau nu in CCC, se reduce CCC al dvs. cu o luna de zile.
- Deoarece aceasta luna este rezervata tatalui, in aceasta ultima luna nu veti putea beneficia de stimulent de insertie.

2. Daca tatal copilului nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de CCC atunci dvs. puteti beneficia in aceasta ultima luna de stimulentul de insertie.
Atentie, doamna solicita sa inceapa activitatea pe data de 19.11 2014 si nu dupa data de 22.11.2014 cand incepe luna de CCC pentru tatal copilului.
Va primi stimulent de insertie pe perioada 19-22 noiembrie.