avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 227 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent de insertie

Buna ziua,
Am nascut pe 22 decembrie 2012, am optat pt. concediu de crestere a copilului pana la 2 ani. Ma voi intoarce la serviciu pe 19 noiembrie 2014, tatal nu va sta acasa o luna, asa cum prevede legea. Pot beneficia de stimulent de insertie pt. o luna?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:18, 24 Octombrie 2014
Da, beneficiati de stimulent de insertie daca realizati venituri impozabile si mergeti la serviciu pe data de 19.11.2014, nu mergeti dupa data de 22.11.2014.
Tatal copilului trebuie sa dea o declaratie ca nu solicita o luna de concediu platit pentru ingrijirea copilului.
Ultima modificare: Vineri, 24 Octombrie 2014
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic
1. - Daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil (CCC) atunci fie ca el intra sau nu in CCC, se reduce CCC al dvs. cu o luna de zile.
- Deoarece aceasta luna este rezervata tatalui, in aceasta ultima luna nu veti putea beneficia de stimulent de insertie.

2. Daca tatal copilului nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de CCC atunci dvs. puteti beneficia in aceasta ultima luna de stimulentul de insertie.
Atentie, doamna solicita sa inceapa activitatea pe data de 19.11 2014 si nu dupa data de 22.11.2014 cand incepe luna de CCC pentru tatal copilului.
Va primi stimulent de insertie pe perioada 19-22 noiembrie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu crestere copil Vicky82 Vicky82 Stimulentul de insertie (650 lei)care i se acorda mamei daca se intorce la 22 luni ale copilului la munca si care se plateste pana face copilul 3 ani este ... (vezi toată discuția)
Stimulent insertie FireSky08 FireSky08 Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie - am nascut pe 24 octombrie 2013. -am optat pentru concediu de 1 an -una din luni stiu ca este a tatalui si va ... (vezi toată discuția)
Supliment de insertie crestere copil arni83 arni83 Buna ziua, in luna iulie 2016 copilul meu implineste 2 ani, mama ar trebui din luna iunie 2016 sa se intoarca la servici. Noi dorim ca mama sa inceapa ... (vezi toată discuția)