Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Concediu crestere copil
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Concediu crestere copil

Stimulentul de insertie (650 lei)care i se acorda mamei daca se intorce la 22 luni ale copilului la munca si care se plateste pana face copilul 3 ani este cumva conditionat de veniturile tatalui? Daca tatal nu are contract de munca o impiedica pe mama sa ia stimulentul de insertie in sensul ca din cele 24 luni o luna trebuie sa stea tatal in crestere copil? Si el neavand contract de munca...nu poate sta in crestere copil si ma gandesc asta sa nu fie o intrerupere care implica neacordarea stimulentului mamei
Stimulentul de insertie (650 lei) care i se acorda mamei nu este conditionat de veniturile tatalui.
Dar tatal este obligat sa stea in crestere copil o luna? Daca da,
Ce se intampla cu luna aia in care sotul meu nu poate sta in crestere copil fiindca nu are venituri anterioare?se intoarce mama mai repede cu o luna la serv adica cu 3 luni innainte de a face copilul 2 ani, in loc de 2 luni care sunt specificate in lege ca si condutie pt a beneficia de stimulentul de insertie pana la3 ani?
Cornel Vasile a scris:

Stimulentul de insertie (650 lei) care i se acorda mamei nu este conditionat de veniturile tatalui.

Tatal copilului nu este obligat sa intre in CCC. Insa:
- Daca tatal copilului nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil, atunci mama va putea beneficia de CCC pana inclusiv in ziua cand copilul implineste varsta de 2 ani.

- Daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil, indiferent daca solicita sau nu acest drept, atunci durata CCC pentru mama se va diminua cu o luna.
In aceste conditii, mama persoana care se afla in concediu pentru cresterea copilului poate opta pentru concediu fara plata sau, dupa caz, pentru realizarea de venituri supuse impozitului.

OUG 111/2010 si Normele de aplicare nu prevad niciun termen de 90 de zile sau de 3 luni.

OUG 111/2010 și normele metodologice prevăd că, în cazul în care persoana se intoarce la activitatea profesională cu cel puțin 60 zile înainte de finalizarea concediului, respectiv înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 (3) ani, perioada de acordare a stimulentului de inserție se prelungește până împlinește copilul vârsta de 3 ani sau 4 ani în cazul copilului cu handicap.
Am inteles ca daca tatal nu sta in concediu crestere copil, mama trebuie sa se intoarca la serviciu la 60 de zile inainte de a face copilul 2 ani ca sa poata beneficia de stimulent insertie. Dar beneficiaza de stimulent doar in luna 24 si urmatoarele pana la 3 ani, nu beneficiaza si in luna 22,fiindca aia era luna tatalui, daca tatal nu o ia, mama ramane doar cu 23 luni indemnizatie de crestere copil, nu 24(ma refer in cazul in care el are drept la indemniz crest copil pt ca inregistreaza venituri, dar nu vrea sa stea o luna in crestere copil). Pe scurt mama se intoarce la 22 luni, dar nu ia din prima luna stimulent , ci incepand cu luna 23, se pierde o luna de stimulent. Si, prin urmare sunt 2 variante:
1. Mama se intoarce cu 60 zile inainte(la 22 luni) ia stimulent si insertie in lunile 22 si 23, ia si salariu dar conditia e ca tatal sa stea el in luna 22 in crestere copil si astfel nu se pierde o luna de indemnizatie crestere copil.
2. Mama se intoarce cu 3 luni inainte si ia stimulent si salar 3 luni, tatal ia salariu la serviciul lui fara a cere indemnizatie c4estere copil.
Cornel Vasile a scris:

Tatal copilului nu este obligat sa intre in CCC. Insa:
- Daca tatal copilului nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil, atunci mama va putea beneficia de CCC pana inclusiv in ziua cand copilul implineste varsta de 2 ani.

- Daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil, indiferent daca solicita sau nu acest drept, atunci durata CCC pentru mama se va diminua cu o luna.
In aceste conditii, mama persoana care se afla in concediu pentru cresterea copilului poate opta pentru concediu fara plata sau, dupa caz, pentru realizarea de venituri supuse impozitului.

OUG 111/2010 si Normele de aplicare nu prevad niciun termen de 90 de zile sau de 3 luni.

OUG 111/2010 și normele metodologice prevăd că, în cazul în care persoana se intoarce la activitatea profesională cu cel puțin 60 zile înainte de finalizarea concediului, respectiv înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 (3) ani, perioada de acordare a stimulentului de inserție se prelungește până împlinește copilul vârsta de 3 ani sau 4 ani în cazul copilului cu handicap.