Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Proprire salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Proprire salariu

sunt in executare silita pentru un credit la BCR cu ipoteca pe apartament luat in aprilie 2010 pe o perioada de 20 de ani.mi-a fost blocat contul de salariu in luna octombrie 2014 . am aflat de la ca data de blocare a fost 03.10.2014. cat si de la ce data are voie banca sa-mi retina din salariu .Mentionez ca 1/3 din suma virata pe card reprezinta norma de hrana.
Art.728 C.proc.civ.
(1) Salariile şi alte venituri periodice, pensiile acordate în cadrul asigurărilor sociale, precum şi alte sume ce se plătesc periodic debitorului şi sunt destinate asigurării mijloacelor de existenţă ale acestuia pot fi urmărite:

a) până la jumătate din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligaţie de întreţinere sau alocaţie pentru copii;

b) până la o treime din venitul lunar net, pentru orice alte datorii.

.....

Art. 783 - Efectul înfiinţării popririi
(1)Din momentul comunicării adresei de înfiinţare a popririi către terţul poprit sunt indisponibilizate toate sumele şi bunurile poprite. ....
Cornel Vasile, Consilier juridic