Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... drepturi chirias
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

drepturi chirias

la rubrica evacuare chirias am descris situatia incompleta, deoarece verisoara mea care este in cauza nu mi-a furnizat toate detaliile.
Verisoara mea locuieste cu chirie intr-un apartament, gasit prin intermediul unei agentii. Poseda chitanta prin care a achitat comisioniul catre agentie, precum si un contract de comision, in care se specifica faptul ca s-a achitat chiria pe o luna si garantia. Nu s-a incheiat contract de inchiriere, deoarece proprietarul dorea sa vina cu varianta lui de contract. Proprietarul a fost rugat in repetate rinduri sa aduca contractul de inchiriere si in final i-a spus verisoarei mele ca nu ncheie niciun contract, sa evacueze apartamentul Pentru a gasi o alta locuinta are nevoie de ceva timp, dar proprietarul nu este de acord sa mai ramina. Cum poate proceda in acest caz, adica sa mai ramina citeva zile pina isi gaseste altceva cit de cit rezonabil. Va multumesc.
Nu-i ramane decat sa paraseasca locuinta, pentru ca mai apoi sa se indrepte impotriva agentiei.
Poate sa se adresesze agentiei imobiliare pentru a rezolva aceasta situatia cu propietarul avand in vedere ca dumneaiei a platit acestei agentii un comision plus garantia. Tot agentia este aceea, care nu trebuia sa accepte inchirierea fara un contract deja perfectat. Nu cred ca este cazul sa umblati prin tribunale , mai indicat este ca tot agentia sa-i gaseasca alta locuinta fara sa mai perceapa alt comision si alta garantie .
Discutati cu agentia sa va gaseasca urgent alta locuinta.
marius cioca, utilizator