avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Caine fara microcip
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Caine fara microcip

Buna seara,

Este mai neobisnuit subiectul, dar sper sa gasesc raspunsul aici. In urma cu aprox. o saptamana am gasit un caine de rasa pe strada. Am pus afise in zona, dar catelul nu a fost revendicat. Am fost cu el la veterinar si nu are implantat microcip. Stiu ca in martie s-a dat legea conform careia este obligatoriu ca animalele de companie sa aiba un astfel de microcip.
Am discutat cu mai multi medici veterinari si in eventualitatea in care acest caine ar fi avut stapan, implicit carnet de sanatate, in momentul implantarii carnetul se anuleaza si se face unul nou.
Intrebarea mea este: am dreptul sa-i implantez cip si sa devin stapanul lui?
Cel mai recent răspuns: ContSters329827 , utilizator 21:48, 26 Octombrie 2014
Daca ati incercat sa dati de stapin si nu ati reusit, nu vad ce va impiedica sa aveti grije de acest animalul. Faceti chiar o fapta buna. Mai mult decat atat, nu vad ce ati putea face. Poate sa mai dati un anunt.
Nu as vrea ca dorinta mea de a-i face un bine cainelui sa se transforme intr-un conflict legal. Cainele se afla intr-o stare rea in momentul in care l-am gasit si am fost sfatuit sa fac reclamatie la protectia animalelor, dar nu stiu daca rezolv mare lucru.
L-as ingriji cu cel mai mare drag daca as fi sigur ca peste ceva timp nu mi-l poate lua inapoi vechiul proprietar.
Daca sunteti iubitor de animale,avand in vedere starea in care a-ti gasit cainele ,daca aveti posiilitatile necesare,este de preferat sa adoptati cainele ,sa il vaccinati
Obligativitatea implantarii microcipurilor si implicit obtinerea de carnete de evidenta inregisitrate in registrul national intra in vigoare la 01.01.2015
TinnedKitten a scris:

Nu as vrea ca dorinta mea de a-i face un bine cainelui sa se transforme intr-un conflict legal. Cainele se afla intr-o stare rea in momentul in care l-am gasit si am fost sfatuit sa fac reclamatie la protectia animalelor, dar nu stiu daca rezolv mare lucru.
L-as ingriji cu cel mai mare drag daca as fi sigur ca peste ceva timp nu mi-l poate lua inapoi vechiul proprietar.

Exista doua variante: cainele a fost pierdut, a ratacit in nestire pe strazi, ajungand in starea aceasta deplorabila sau a fost lasat intentionat , abandonat, ratacind, asemenea, fara tinta.
Daca ati facut tot ce era omeneste posibil pt.a-i gasi stapanul si nu ati auzit/vazut/aflat de vreun afis care reclama disparitia/pierderea animalului, atunci adoptati-l dvs. Altfel, ajunge la ecarisaj, si in termen de 14 zile -oficial, real mult mai repede, va fi eutanasiat. E pacat...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Câini agresivi Elena-Adriana Elena-Adriana Cum funcționează legea pentru câinii agresivi în România? Dețin un Amstaff, iar momentan sunt pe teritoriul Italiei.Câinele este trecut in a 2 a ... (vezi toată discuția)
Caine comunitar in fata blocului cerulsenin cerulsenin Buna ziua, Daca se poate, va rog sa imi raspundeti la o intrebare. Ce poate face un chirias in cazul in care nu este acord cu catelul din fata blocului, ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! am gasit un catel abandonat pe strada acum aproximativ ... highmickey highmickey Buna ziua! Am gasit un catel abandonat pe strada acum aproximativ doua luni, avea microcip dar nu era inregistrat in recs. I-am cautat stapanii, nu i’am ... (vezi toată discuția)