Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DREPTUL DE A PRIMI SULTA
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DREPTUL DE A PRIMI SULTA

Piritul a efectuat imbunatatiri asupra casei fara acordul copropr. . Jdecatorul a cerut piritului o taxa de timbru pe valoare pentru acestea , piritul evidntiindu-le in cererea reconventionala . Piritul nu a platit taxa . Daca judecatorul imi atribuie in natura cota mea asa cum am cerut , ce se intimpla cu valoara imbunatatirilor respective ? Nu se mai tin cont de ea ? Nu mai platesc sulta ?:justcuz:
Una este deducerea imbunatatirilor efectuate la imobil si alta este sulta ce trebuie acordata urmare partajarii.
Daca paratul nu a putut plati taxa judiciara de timbru pentru imbunatatirile efectuate atunci instanta nu va tine seama de cererea reconventionala formulata de acesta si de deducerea in favoarea sa a imbunatatirilor. Urmare lotizarii, se vor atribui loturi fiecarui mostenitor urmand ca la echilibrarea acestora sa se plateasca sultele aferente.
Daca eu am 2/3 si ea are 1/3 , la ce sa se mai faca ecilibrari ? Nu se imparte cota pentru fiecare ?
S-a facut expertixa tehnica asupra imobilului . Acum daca pirita nu a platit taxa ar trebui relotizat restabilite sultele ??
ContSters334096, utilizator