Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... calitate procesuala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

calitate procesuala

A cumpara un teren in 1990.,cu cv.,teren mostenit de vanzator cu contract succesiune de la sora.In 2005,A face cadastrul si rezulta o suprafata mai mare decat cea din acte,Ce trebuie sa faca A pentru a obtine titlu si pe aceasta suprafata?Uzucapiune?Cine ar avea calitate procesuala?(vanzatorul a murit in 2003,cea de la care a mostenit(sora) a murit in 1983,iar primul proprietar a murit in 1976)
Incercati o actiune in realizarea dreptului , actiune prin care trebuie sa faceti dovada unei stari de fapt ( posesia utila, netulburata si sub nume de proprietar) , care poate determina o stare de drept (proprietatea) .In privinta calitatii procesuale pasive ma gandesc la ultimul proprietar inscris in cartea funciara sau la mostenitorii acestuia.
calitate procesuala o are vanzatorul.
Vanzatorul a murit in 2003.Va trebui probabil sa chem mostenitorii lui?

Multumiri pentru raspunsuri.
Adresati-va judecatoriei in a carei raza teritoriala e situat bunul imobil , in vederea constarii uzucapiune (sanctiune ce se aplica impotriva proprietarului nediligent )
Cine au calitate de uzucapati ?
Mostenitorii vanazatorului decedat.Succes.
Inca o data multumesc mult pentru raspuns.