Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutoare sociale pentru persoane cu venituri foarte ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutoare sociale pentru persoane cu venituri foarte mici

Buna ziua.

As vrea sa stiu daca, unde, cand si de catre cine se distribuie ajutoarele sociale pentru persoanele defavorizate in sectorul 6 pentru anul 2014.
Personalul primariei ne-a trimis la un centru social unde, angajatii acestuia la randul lor au ridicat din umeri spunand ca habar nu au de asa ceva #-o si ca nu inteleg de ce primaria trimite lumea pe drumuri.
Mentionez ca beneficiez de pensie de urmas in valoare de 350 roni si am primit prin posta o "fituica" in care se preciza :

"MINISTERUL FONDURILOR EUROPENE
PROGRAMUL OPERATIONAL AJUTORAREA PERSOANELOR DEFAVORIZATE
GUVERNUL ROMANIEI SI UNIUNEA EUROPEANA

acorda ajutor persoanelor care fac parte din grupurile defavorizate. Pe baza acestui cupon vei primi alimentele inscriptionate pe verso, pentru anul 2014.

Nume si prenume......
CNP......
Adresa..............
Localitatea.......cod postal......
Denumire subunitate de distributie Bucuresti 76-7790

Data prezentarii: 24.10.2014"

Scuzati lungimea postarii.

Multumesc.
papiotta, utilizator
În atenția persoanelor care beneficiază de alimente în cadrul Programului Operațional Ajutorarea Persoanelor Dezavanjate
"Pe acestă cale, informăm persoanele care au primit cupoanele individuale pentru ajutorul in produse din cadrulProgramului Operațional Ajutorarea Persoanelor Dezavanjate următoarele:

În prezent, Ministerul Fondurilor Europene derulează achiziția de produse, procedură care se va încheia la jumătatea lunii noiembrie.

Ulterior, furnizorii au o perioadă de 45 de zile să asigure trimiterea produselor către primării, urmând ca fiecare primărie să asigure organizarea punctelor locale de distribuire.

Datele de distribuire a produselor către cetățeni VOR FI PUBLICATE de fiecare primărie în momentul în care acestea vor dispune de stocurile de produse.

Primăria Sectorului 6 și Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului vor informa cetățenii sectorului 6 care sunt incluși în program, prin toate mijloacele de informare (afișaj, site, massmedia), cu privire la data începerii distribuirii produselor către cetățeni."
[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc.