Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare plata acont achizitionare automobil
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare plata acont achizitionare automobil

Buna ziua,
as dori sa ma ajutati cu o solutie in legatura cu inregistrarea contabila a unei plati pentru achizitionarea unui automobil. E vorba de plata unui acont de 5%, plata facuta pe baza unei comenzi (fara a avea factura). E vorba de o taxa de rezervare a masinii, suma ce se va fi scazuta din valoarea autoturismului.
Multumesc!
plta se inregistreaza ca orice avans 409=5121 urmand fie sa primiti factura pentru avans.Daca nu primiti factura pana in 15 ale lunii urmatoare platii avansului faceti autofactura,urmand sa regularizati aceasta cu factura de avans pe care o primiti sau cu factura finala care trebuie sa contina toata valoarea bunului
Multumesc frumos!