Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzucapiune ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzucapiune ?

Am detaliat mai jos.Multumesc
belcris14, utilizator
Se poate sa beneficiati de uzucapiunea de scurta durata daca aveti un just titlu, adica un titlu de proprietate sau alt act care sa ateste ca sunteti proprietar. Problema este ca n-am inteles prea bine ce este cu anul 1969... are act de atunci pe teren? Se mai pune problema si a uzucapiunii din 1994-2009 (adica 15 ani) deoarece are act de proprietate de atunci.
Mai povestiti-ne putin mai pe larg, deoarece sunt prea multe date!
Inteleg ca exista deja un titlu de proprietate pe teren, din anul 1994( probabil emis in baza Legii nr.18/1991) situatie in care nu se mai pune problema uzucapiunii.Prin urmare, sunteti in indiviziune cu matusa dvs..
Este adevarat va trebui sa obtineti titlu de proprietate si pentru casa.
Trebuie sa stim ce fel de titlu de proprietate este cel din 1994 pentru a va da o informatie corecta.
Pt.DANRACHE. 1. In anul 1969 bunicul meu a plecat de la tara sa lucreze la oras la C.A.P si atunci a primit acest teren de la C.A.P sa isi faca casa,teren care nu era in proprietate la acea vreme.Titlul de proprietate pe teren la obtinut in 1994,in baza Legii nr.181991,ca m-am uitat pe el,si este trecut bunicul meu.Eu cu matusa mea nu aparem decat ca mostenitori.Nu cred ca e vorba de uzucapiune din 1994 ptr. ca atunci traia bunicul meu si practic el era proprietar ,noi nu aveam nici o treaba.Problema uzucapiunii nu se pune dupa moartea bunicului (2001) cand apar 2 mostenitori si unul nu este interesat de proprietate(adica matusa)? Aaa,si alta mentiune,toate actele,adica ,certificat deces al bunicului,certif. de mostenire dupa bunicul si tatal meu toate exemplarele sunt la mine,titlul de proprietate pe teren de pe urma Legii 181991,amenda pe care a primit-o bunicul in 1969 ptr. ca a construit fara autorizatie,ea neavand practic nici un act la ora asta sa dovedeasca ca e mostenitoare a 50% din ceva,ea nefiind interesata vreodata de aceasta casa. 2.Ce inseamna uzucapiune scurta? Pt.Av_Musat. 1. Da ,titlul de proprietate este emis in baza Legii nr. 181991,dobandit in 1994,de catre bunicul meu.Si de ce nu mai este uzucapiune daca ea ca mostenitoare a 50% din ceva ,nu este interesata de acel ceva care nu este impartit(intrat in indiviziune) si deci eu poate repar sau intretin de exemplu o camera care nu mi-ar reveni mie la intrearea in indiviziune.La intrare in indiviziune stii ce e al tau si ce nu.Pe cand la noi apare in certificatele de mostenire 50% unul 50 celalat,nu se arata clar de unde pana unde e al meu si pana unde al ei.Gresesc cumva la datele care le stiu eu despre indiviziune? 2. Titlul de proprietate il obtin dand primaria in judecata,si daca suntem 2 mostenitori si unul (matusa)nu vrea sa contribuie financiar, cum mai e proprietar,doar cu titulatura? 3.Nu sunt lamurit cum sunt in indiviziune cu matusa mea,in opinia dvs. poate ma lamuriti,va rog.
belcris14 a scris:

Bun gasit.Am si eu nevoie de niste sfaturi,si anume sa imi spuneti daca dupa 10 ani poate fi vorba de uzucapiune.Este in discutie un imobil(casa+teren).In 1969 este construita o casa de catre bunicul meu pe un teren primit de la C.A.P si este amendat ptr lipsa autorizatiei de constructie.In 2001 moare ,si in urma succesiunii raman 2 mostenitori(copiii),tatal meu si sora lui(matusa mea).In 2004 moare si tatal meu si in urma succesiunii ramanem mostenitori ,eu si matusa mea ,mama renuntand in favoarea mea la partea ei.Din 1983 matusa s-a mutat la bloc si noi ramanand sa locuim cu bunicul meu in casa despre care vorbim ,pana in prezent neschimbandu-ne domiciliul.De la decesul bunicului toate contractele de utilitati(apa,energie electrica ,gunoi,cablu tv,gaze,telefon)au fost trecute pe numele tatalui meu si ulterior pe al meu,impozitul pe casa si teren au fost si sunt achiatate de catre mine,ea necontribuind cu nimic(intretinere sau reparatie, plati impozite).In momentul de fata exista doar pe teren act de proprietate pe numele bunicului emis1994 in baza Legii nr 181991 ,noi urmand a ne judeca cu Primaria ptr. actul de proprietate al casei.Pe certificatul de mostenitor aparem amandoi cu 12 cota indiviza din casa si teren . In urma unor discutii avute dupa moartea tatalui meu ca sa imi cedeze acel 12 al ei, matusa mea a avut niste pretentii financiare f. mari si nu am cazut de comun acord ,si deci in concluzie nu vrea sa se mute nici ea nici unul din copiii ei in partea de casa unde a locuit bunicul meu si care se considera a fi partea ei , eu ramanand sa platesc intretinerea ,reparatia si impozitul casei aferent singur,dar ea avand in continuare titlu de mostenitor ca si mine de 50%,si fara nici o obligatie,ci doar cu drepturi.Tin sa precizez ca ea nu detine nici un act ,contract sau chitanta ce e legat de casa si teren,inclusiv cele de mostenitor,de proprietate pe teren,toate exemplarele aflandu-se la mine.Nu are NIMIC,ptr. ca pe ea nu o intereseaza casa,ci doar posibilii banii de pe urma ei. Asadar....???? E sau nu uzucapiune dupa 10 ani,adica in 2011?
belcris14 a scris:

Bun gasit.Am si eu nevoie de niste sfaturi,si anume sa imi spuneti daca dupa 10 ani poate fi vorba de uzucapiune.Este in discutie un imobil(casa+teren).In 1969 este construita o casa de catre bunicul meu pe un teren primit de la C.A.P si este amendat ptr lipsa autorizatiei de constructie.In 2001 moare ,si in urma succesiunii raman 2 mostenitori(copiii),tatal meu si sora lui(matusa mea).In 2004 moare si tatal meu si in urma succesiunii ramanem mostenitori ,eu si matusa mea ,mama renuntand in favoarea mea la partea ei.Din 1983 matusa s-a mutat la bloc si noi ramanand sa locuim cu bunicul meu in casa despre care vorbim ,pana in prezent neschimbandu-ne domiciliul.De la decesul bunicului toate contractele de utilitati(apa,energie electrica ,gunoi,cablu tv,gaze,telefon)au fost trecute pe numele tatalui meu si ulterior pe al meu,impozitul pe casa si teren au fost si sunt achiatate de catre mine,ea necontribuind cu nimic(intretinere sau reparatie, plati impozite).In momentul de fata exista doar pe teren act de proprietate pe numele bunicului emis1994 in baza Legii nr 181991 ,noi urmand a ne judeca cu Primaria ptr. actul de proprietate al casei.Pe certificatul de mostenitor aparem amandoi cu 12 cota indiviza din casa si teren . In urma unor discutii avute dupa moartea tatalui meu ca sa imi cedeze acel 12 al ei, matusa mea a avut niste pretentii financiare f. mari si nu am cazut de comun acord ,si deci in concluzie nu vrea sa se mute nici ea nici unul din copiii ei in partea de casa unde a locuit bunicul meu si care se considera a fi partea ei , eu ramanand sa platesc intretinerea ,reparatia si impozitul casei aferent singur,dar ea avand in continuare titlu de mostenitor ca si mine de 50%,si fara nici o obligatie,ci doar cu drepturi.Tin sa precizez ca ea nu detine nici un act ,contract sau chitanta ce e legat de casa si teren,inclusiv cele de mostenitor,de proprietate pe teren,toate exemplarele aflandu-se la mine.Nu are NIMIC,ptr. ca pe ea nu o intereseaza casa,ci doar posibilii banii de pe urma ei. Asadar....???? E sau nu uzucapiune dupa 10 ani,adica in 2011?