Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Dividende
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Dividende

Exista vreo restrictie de distribuire dividende in primii ani ai existentei unei firme?
De genul primilor 3 ani de la infiintarea unei firme
Nu. Daca este profit da-i bataie.

Asta este scopul pt care se infiinteaza firmele --- pt ca asociatii sa aibe venituri din dividende.

La cat mai multe si mai mari!
Dividentele se distribuie asociatilor proportional cu cota de participare la capitalul social varsat, daca prin actul constitutiv nu se prevede altfel. Acestea se platesc in termenul stabilit de adunarea generala a asociatilor sau, dupa caz, stabilit prin legile speciale, dar nu mai tarziu de 6 luni de la data aprobarii situatiei financiare anuale aferente exercitiului financiar incheiat. In caz contrar, societatea comerciala va plati daune-interese pentru perioada de intarziere, la nivelul dobanzii legale.
Nu se vor putea distribui dividente decat din profituri determinate potrivit legii.
Dividentele platite contrar dispozitiilor mai sus indicate se restituie, daca societatea dovedeste ca asociatii au cunoscut neregularitatea distribuirii sau,in imprejurarile existente, trebuiau sa o cunoasca.
Dreptul la actiunea de restituire a dividentelor, platite contrar prevederilor mai sus indicate, se prescrie in termen de 3 ani de la data distribuirii lor.

Daca societatea a "iesit pe pierderi", nu se vor putea distribui dividente pentru simplul motiv ca societatea nu a realizat profit.
( art 67 din Legea Soc. Com)

Daca societatea a obtinut profit nu exista o restrictie de distribuire a dividentelor in primii 3 ani iar in ceea ce priveste modul sau criteriile de distribuire a dividentelor, legea prevede ca acestea se distribuie asociatilor proportional cu cota de participare la capitalul social varsat.
Oana Macovei, Avocat