Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare EORI
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare EORI

Buna ziua
o firma care face import trebuie sa se inregistreze in EORI?
am inteles intrebarea , dar tot comisionarul inregistreaza EORI , nu societatea importatoare , ca nu poate . nu are stampila de vama , asta mai pe intelesul tuturor care participa la discutie.
nu inteleg ce tot vreti sa insinuati .
exemplu : eu sunt importator al unui produs , cine imi avizeaza mie produsul pe piata romaneasca , tot eu ?!!!
separatistul a scris:

am inteles intrebarea , dar tot comisionarul inregistreaza EORI , nu societatea importatoare , ca nu poate . nu are stampila de vama , asta mai pe intelesul tuturor care participa la discutie.
nu inteleg ce tot vreti sa insinuati .
exemplu : eu sunt importator al unui produs , cine imi avizeaza mie produsul pe piata romaneasca , tot eu ?!!!

Numarul EORI este unic si valabil in relatiile operatorului economic cu toate autoritatile vamale pe teritoriul Uniunii Europene.

Atribuirea numarului EORI se face o singura data pentru operatorul economic, dupa ce a primit Notificare de atribuire a numarului EORI, este inregistrat in registul operatorilor, poate sa-l foloseasca in realtia cu vama.

Cererile de atribuire a numerelor EORI pot fi:
- completate, semnate, ştampilate şi depuse direct de către operatorul economic solicitant;
- completate şi depuse de către reprezentantul operatorului economic, însă semnate şi ştampilate de către operatorul economic solicitant. În acest caz se anexează la cerere contractul de reprezentare, fără a fi necesar ca acesta să conţină menţiunea că reprezentantul este împuternicit de operatorul economic să depună pentru el cererea de atribuire a numărului EORI;
- completate, semnate, ştampilate şi depuse de către reprezentantul operatorului economic solicitant. În această situaţie se anexează la cerere contractul de reprezentare, care cuprinde în mod expres menţiunea că reprezentantul este împuternicit de operatorul economic să depună pentru el cererea de atribuire a numărului EORI, precum şi declaraţia pe propria răspundere semnată şi ştampilată de către operatorul economic solicitant, în care să se precizeze dacă este de acord sau nu cu publicarea numărului EORI şi a datelor cu caracter personal pe site-ul Uniunii Europene.

oricum este in afara discutiei si cu riscul de a se sterge mesajul .
eu sunt transportator , si stiu care sunt procedurile .stiu cat se sta in vama(nu frontiera) pentru indetificarea si alocare unui nr EORI , multe ore ...le-am pierdut sirul de mult .
va intreb pe dumneavoastra , ati tinut in mana vreodata documente cu nr EORI emise de vama ?
nu mai dati cu copy/paste la tot felul de texte din lege ,si apoi va editati ideea .
separatistul a scris:

oricum este in afara discutiei si cu riscul de a se sterge mesajul .
eu sunt transportator , si stiu care sunt procedurile .stiu cat se sta in vama(nu frontiera) pentru indetificarea si alocare unui nr EORI , multe ore ...le-am pierdut sirul de mult .
va intreb pe dumneavoastra , ati tinut in mana vreodata documente cu nr EORI emise de vama ?
nu mai dati cu copy/paste la tot felul de texte din lege ,si apoi va editati ideea .

Va rog sa nu va suparati, stiu ce vorbesc, eu am la dosar notificarea de atribuire nr. EORI pt. societate, de operatiunile vamale, indiferent ca avem transport din U.E. sau din state non U.E se ocupa un comisionar in vamal.