Forum Discuţii contabile şi ... Accize, alte taxe Impozit resurse naturale
Discuție deschisă în Accize, alte taxe

Impozit resurse naturale

Firma de prelucrare de marmura, cumpara bloc de marmura si il transforma in cruci( bucati pt cruci). Trebuie platit impozitul de 0,5%? am inteles ca ar fi un articol nou introdus in lege. Daca trebuie conform carui articol?
Multumesc anticipat.
Este vorba despre Ordonanta Guvernului nr. 6/2013 privind impozitul de 0.5% aplicat asupra veniturilor din exploatarea resurselor naturale, altele decat gazele naturale ( exploatari forestiere, cariere, extractia minereurilor neferoase etc.).

"Incepand cu data de 01 februarie 2013, prin OG nr. 6/2013, se instituie impozitul pe venitul din exploatarea resurselor naturale, iar activitatile care intra sub incidenta prevederilor sunt: exploatarea forestiera (cod CAEN 0220); extractia carbunelui superior (cod CAEN 0510); extractia carbunelui inferior (cod CAEN 0520); extractia petrolului brut (cod CAEN 0610); extractia minereurilor feroase (cod CAEN 0710); extractia minereurilor de uraniu si toriu (cod CAEN 0721); extractia altor minereuri metalifere neferoase (cod CAEN 0729); alte activitati extractive (cod CAEN 0811, 0812, 0891, 0892, 0893, 0899)".
[ link extern ]