Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Masuri impotriva celor care arunca mizerii pe geam
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Masuri impotriva celor care arunca mizerii pe geam

Buna seara,

Intampin o problema cu doi locatari din bloc.In fiecare zi arunca mancare pe geam pt pisicile din fata blocului (gaturi de pui, oase, sunca,etc),pt ca este "greu" sa coboare 2 sau 4 etaje si sa le puna mancarea in casolete, in spatiul special amenajat pt ele. Un vecin a reclamat (pe buna dreptate) ca in vara acesta cand era foarte cald afara, toate resturile pe care animalele nu le mancau, se umpleau de muste, iar mizeria era foarte deranjanta.Intr-o zi a gasit pe parbrizul masinii sale o bucata de carne.Fetita dansului si alti copii se joaca in fata blocului printre mizeriile respective, riscand sa se imbolnaveasca. Cele doua vecine care fac acest gest au fost rugate in nenumarate randuri sa inceteze. In calitate de presedinte al asociatiei, am stat de vorba cu ele, le-am rugat sa nu mai faca, am pus anunturi pe toate usile blocului si nimic.

Ma gandesc sa intrunesc Comitetul Executiv si sa discutam aceasta situatie. Va rog sa imi spuneti daca in Comitet se pot propune contraventii pt cei care nu respecta curatenia din fata blocului?Care ar fi calea legala sa putem opri acesta situatie?Nu as vrea sa apelez la Politie, dar se pare ca nu am incotro.

Multumesc frumos,
~ Conținut șters la cerere ~
Gunoaie intre gunoaie... Cum altfel s-ar putea numi aceste "iubitoare" de animale, pe care nu si le asuma, nu le iau in casa lor in adapost ci doar fac mizerie insuportabila pentru ceilalti, pentru oamenii normali. Problema este ca "fenomenul" se extinde, situatii de acest gen sunt din ce in ce mai dese, iar lipsa de bun simt atinge cote maxime. Din fericire, poate Garda de Mediu va da niste amenzi usturatoare, poate primaria va lua niste masuri si se va rezolva situatia. Problema este insa cu "gunoaiele mama" care, din pacate nu pot fi starpite...,traiesc printre noi, strang bani de amenzi si arunca in continuare resturi peste geam...
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc pentru raspuns.
Ca sa concluzionez povestea cu aruncarea mancarii pe geam pt pisisci, am cautat pe internet si am gasit Ordonanta nr. 21 din 30 ianuarie 2002 privind gospodarirea localitatilor urbane si rurale, adoptata de Guvernul Romaniei, in care sectiunea 2 – Obligatiile cetatenilor, cu articolul urmator care precizeaza:
Art. 10. - In aplicarea prevederilor prezentei ordonante cetatenilor le revin urmatoarele obligatii:
a) intretinerea si curatenia locuintelor pe care le detin in proprietate sau cu chirie, a anexelor gospodaresti, a curtilor si imprejmuirilor acestora;
b) curatarea fatadelor locuintelor si a altor constructii amplasate la frontul strazii, tencuirea si zugravirea periodica a acestora, potrivit masurilor stabilite de consiliile locale;
c) finalizarea constructiilor incepute, pe baza autorizatiilor eliberate de primari, in conditiile si in termenele stabilite de acestea;
d) repararea si intretinerea instalatiilor aferente imobilelor;
e) menţinerea curateniei pe trotuare, pe partea carosabila a strazii sau a drumului, pe portiunea din dreptul gospodariei si a locurilor de parcare pe care le folosesc;
f) indepartarea zapezii si a ghetii de pe trotuarele din dreptul imobilelor in care locuiesc sau pe care le folosesc in alte scopuri;
g) pastrarea curateniei pe arterele de circulatie, in piete, targuri si oboare, in parcuri, locuri de joaca pentru copii si in alte locuri publice;
h) respectarea masurilor stabilite de consiliile locale si judetene pentru asigurarea igienei publice si a curateniei in localitati;
i) depozitarea reziduurilor menajere si a gunoaielor numai in locurile special amenajate de autoritatile administratiei publice locale;
j) curatarea mijloacelor de transport la intrarea acestora pe drumurile publice.

Punctul e) se refera exact la situatia descrisa de mine. Am trimis un material scris catre locatarii respectivi, le-am scris si de Garda de Mediu/Politia locala.....si ce credeti....tot eu am fost facuta "nesimtita" (iertati-ma ca folosesc acest cuvant, dar chiar asa mi s-a spus) ca am indraznit sa atentionez ca ceea ce se intampla nu este normal si civilizat. Daca eu in calitate de presedinte am ajuns sa fiu jignita pt ca ma lupt pt un bloc si o alee mai curate....atunci ce sa mai zic de "gunoaiele intre gunoaie"...probabil devin niste "modele" demne de urmat!