Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Adeverinta de venit de la angajator pentru perioada de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Adeverinta de venit de la angajator pentru perioada de pana in 2011

Am lucrat perioada 2007-2008 la o SC din partea careia acum, in 2014 am solicitat adeverinta de venit, am primito stampilata din partea ITP- ok
Apoi din perioada 2008-2014 la o alta SC, adeverinta eliberata este fara stamplita ITP , inteleg de la locul actual de munca faptul ca nu este valabila adeverinta , conf unei legi din 1 ianuarie 2011 , iar perioada 2008-2010-2011 la pensie va fi pierduta daca nu exiasta stampila ITP. Stie cineva, fostul angajator are obligatia de a elibera o adeverinta pentru perioada 2008-2011 cu stampila ITP? conform carei legi? am primit informatia de la ei (fostii)ca nu le revin aceasta obligatie.

Multumesc,
1. Cred ca in loc de ITP ati vrut sa spuneti ITM - Inspectoratul Teritorial de Munca .

Potrivit Legii nr.130/1999 , republicata, in prezent abrogata de OUG 123/2010 de la 01.01.2011, angajatorii erau obligati sa depuna la inspectoratele teritoriale de munca la care se pastreaza si se completeaza carnetele de munca ale salariatilor:
a) actele privind executarea, suspendarea, modificarea si incetarea contractelor individuale de munca, in termen de 5 zile de la perfectarea acestora;
b) lunar, dovezile de calculare a drepturilor salariale, pana la data de 25 a lunii urmatoare celei pentru care se face plata acestora;
c) sa inregistreze c.i.m. in termen de 20 de zile de la data incheierii lor.

2. Potrivit art.8 alin.3 lit.a si b din HG nr.500/2011, coroborat cu art.34 alin.5 C.mun., la solicitarea scrisa a salariatului sau a unui fost salariat angajatorul este obligat sa ii elibereze acestuia:
a) copii ale documentelor existente in dosarul personal;
b) copii ale paginilor din registrul electronic care cuprind inscrierile referitoare la persoana sa si/sau un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate, astfel cum rezulta din registrul general de evidenta si din dosarul personal, in termen de cel mult 15 zile de la data solicitarii.

Refuzul angajatorului de a elibera copii dupa documentele prevazute la art. 8 alin. (3), solicitate de catre salariat constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 300 lei la 1.000 lei de catre ITM.

3. Puteti sa va adresati direct ITM-ului pentru eliberarea adeverintei de vechime referitor la perioada 2008 - 01.01.2011.