Forum Discuţii juridice Executare silită Cui ii revine casa
Discuție deschisă în Executare silită

Cui ii revine casa

O persoana gireaza cu casa un imprumut la banca . Achita din datorie o suma considerabila dupa care cand ajunge la suma de 17.000 lei pleaca in strainatate si refuza sa mai plateasca. Banca scoate casa la licitatie. Executorul judecatoresc trimite un expert care estimeaza casa la valoarea de 150.000 lei.Daca se ajunge la executare silita, casa fiind scoasa la licitatie cum se procedeaza? Si daca ea valoreaza 150.000 lei, banca cu cat o scoate si care este procedura?
pai, uitati-va la art de lege, citate mai sus si veti vedea ca da.
licitația va începe de la prețul de 50% din prețul de pornire al primei licitații. Dacă nu se obține acest preț și există cel puțin 2 licitatori, bunul va fi vândut, la acest termen, la cel mai mare preț oferit,chiar dacă acesta din urmă este mai mic decât valoarea creanței ori a garanției.
gi-jane2, moderator
Va multumesc!