Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Dosar penal-accident rutier
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Dosar penal-accident rutier

Buna. In primul rand nu stiu sigur daca am ales bine domeniul acesta , daca are legatura cu intamplarea aceasta. In al doilea rand am nevoie de cineva din acest domeniu pentru a-mi putea explica ce s-ar putea intampla in urmatoarea situatie, deoarece nu ma pricep.
Fratele meu a facut acum cateva zile accident cu masina pe Valea Oltului. Toata lumea spune ca a intrat pe contrasens pentru ca a adormit si s-a izbit frontal de o dubita. El sustine ca nu a fost asa deoarece nu a adormit pentru ca avea telefonul pe bancheta si vorbea la telefon pe speaker cu o prietena care era in alta masina, mergeau amandoi in aceeasi directie, spre Bucuresti. El spune ca mergea pe sensul lui de mers si la un moment dat a fost orbit de faruri, o masina a aintrat in depasire si era la cativa metri in fata lui, el ca sa evite impactul a intrat pe contrasens ca sa evite masina care a intrat pe banda lui, dar nu a mai avut timp ca sa intre la loc pe banda lui si s-a izbit de dubita care mergea spre Sibiu. In urma acestui impact soferul dubitei nu a patit absolut nimic, singurul ranit este fratele meu care are femurul rupt si a avut nevoie urgent de interventia medicilor. Din acest fapt el nu a reusit sa dea nici macar o declaratie, nimeni nu l-a intrebat nimic. Acum peste tot si in ziare, pe internet , precum si in procesul verbal scrie ce a sustinut soferul dubitei, ca fratele meu a adormit. Mentionez ca nu a consumat alcool si viteza era intre 40-50km/h.
Acum intrebarea e urmatoarea:Cum se procedeaza in urma acestui accident ?
Si mai ales ce poate pati fratele meu ?
Daca sustineti ca cel din dubita nu a patit nimic nu poate fi vorba de dosar penal. Pentru a se deschide un dosar penal fata de fratele dvs cel din dubita va trebui sa prezinte politiei un certificat medico-legal unde sa fie specificat ca a suferit in urma accidentului vatamari corporale pentru care au fost necesare vindecarii minim 90 zile ingriziri medicale.