Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Renuntarea la buletinul romanesc pentru obtinerea ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Renuntarea la buletinul romanesc pentru obtinerea pasaportului spaniol

Buna ziua,as vrea sa stiu consecintele de a renunta la buletinul romanesc pentru obtinera pasaportului spaniol.Am proprietati in Romania.
În Spania nu este admisă dubla cetăţenie. Cetăţenia spaniolă poate fi primită doar dacă sunt îndeplinite toate criteriile stabilite de legea spaniolă.
Dreptul de proprietate nu va este afectat de renuntarea la cetatenie.
Inca cetatenia spaniola nu pot sa o solicit,dar se poate (m-au informat de la consulat roman) solicita pasaport spaniol dar e obligatorie renuntarea la buletinul romanesc.
Poate ati inteles gresit ce vi s-a spus la consulat. Cred ca era vorba de pasaport pentru cetatean roman cu domiciliul in strainatate. Obtinerea acestui tip de pasaport implica, intr-adevar, renuntarea la domiciliul din Romania si predarea cartii de identitate romanesti insa fara nicio implicatie asupra cetateniei (va pastrati cetatenia romana pana in momentul in care o obtineti pe cea spaniola).
Multumesc mult.