Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Taxare telefonie pentru apeluri deviate
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Taxare telefonie pentru apeluri deviate

Buna! Nu stiu daca ma puteti ajuta cu un raspuns, dar eu am sa va intreb oricum. Pe scurt, uitati problema mea: am un abonament de 4 euro la Orange( 200 minute in retea si 30 nationale) si o cartela prepay cu minute nelimitate in retea si 200 min. internationale, pe care am folosit-o in aceasta luna. Deoarece nu am doua telefoane si fiindca am o prietena plecata in Germania pentru prima data, mi-am deviat apelurile pe cartela si am vorbit cu ea de cateva ori. Surpriza mare a fost cand am fost sunata de un operator Orange ca sa discutam despre abonamentul meu. Ce s-a intamplat de fapt? Nu am consumat nici unul din minutele internationale pe care le_am avut pe cartela, dar le-am consumat pe toate celelalte de pe abonament si am un cost suplimentar de aproape 100 euro. De unde sa stiu eu ca sunt taxata si invers( atunci cand eu apelez)? As dori sa stiu si eu unde este informat utilizatorul de modul de taxare a apelurilor deviate? E vina mea si atunci platesc sau e vina lor si atunci ma scutesc de plata? Daca a mai patit cineva asa, rog sa imi raspunda! Multumesc!
Cand apelati de pe cartela, consumati de pe ea, cand sunteti sunat pe nr de abonament si raspundeti de pe cartela, platiti pt ca va suna nr dvs.
Cereti explicatii in scris companiei, si vedeti cine si pe cine a sunat.
Solicitati desfasurator pe nr de ab sa vedeti ce apeluri s-au efectuat.