Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Dosar de Vatamare
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Dosar de Vatamare

Buna ziua .... Sotia mea a fost lovita pe trecerea de pietoni de o masina in luna ianuarie 2014 . soferul era asigurat la asirom si si am facut un dosar de vatamare acolo . am primit in luna iulie o oferta din partea firmei de asigurari , oferta pe care am acceptat-o urmand sa primim contractul , sa-l semnam si sa vireze banii . de atunci nimic..... sun in fiecare saptamana si-mi spune ca dosarul este la aprobat .
intrebarea mea este cat ar trebui sa dureze toata treaba asta ? atat de mult ?
va multumesc anticipat
Art. 35. — Persoana prejudiciată are dreptul să înainteze cererea de despăgubire către asigurătorul RCA, în cazul producerii unui risc acoperit prin asigurarea obligatorie RCA, potrivit prezentelor norme, sau către Asociația „Fondul de protecție a victimelor străzii”, în cazul producerii unui risc acoperit din acest fond, potrivit art. 251 din Legea nr. 32/2000, cu modificările și completările ulterioare, ori către BAAR, în calitatea sa de birou gestionar.
Art. 36. — (1) În termen de cel mult 3 luni de la avizarea producerii evenimentului asigurat de către partea prejudiciată ori de către asigurat, asigurătorul RCA este obligat:
a) fie să răspundă cererii părții solicitante, formulând o ofertă de despăgubire justificată, în cazul în care se dovedește răspunderea asiguratului în producerea riscurilor acoperite prin asigurarea obligatorie RCA, iar prejudiciul a fost cuantificat;
b) fie să notifice părții prejudiciate motivele pentru care nu a aprobat, în totalitate sau parțial, pretențiile de despăgubire.
(2) Dacă în termen de cel mult 3 luni de la avizarea producerii evenimentului asigurat de către partea prejudiciată ori de către asigurat, asigurătorul RCA nu a notificat părții prejudiciate respingerea pretențiilor de despăgubire, precum și motivele respingerii, asigurătorul RCA este obligat la plata despăgubirii. (3) Asigurătorul RCA poate desfășura investigații privind producerea accidentului, în condițiile în care respectivul accident nu face obiectul unor cercetări efectuate de autoritățile publice. (4) Asigurătorul RCA are obligația să comunice în scris asiguratului și păgubitului intenția de a desfășura investigații privind producerea accidentului, în termen de maximum 5 zile
lucrătoare de la data avizării daunei.
(5) Despăgubirea se plătește de către asigurătorul RCA în maximum 10 zile de la data depunerii ultimului document necesar stabilirii răspunderii și cuantificării daunei, solicitat în scris de către asigurător, sau de la data la care asigurătorul a primit o hotărâre judecătorească definitivă cu privire la suma de despăgubire pe care este obligat să o plătească.
Va recomand , in cazul in care aveți toate documentele necesare , sa incercati sa rezolvati prin mediere iar in cazul in care nu raspund la mediere, Promovati o acțiune civilă împotriva acestui asigurator; cunosc practica privind formularea de oferte in astfel de cazuri , iar oferta lor va fi mult mai mica decât ceea ce puteți obține in instanța.
[EDITAT]
Ioan Ciobanu, Expert judiciar