Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Casa de sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Casa de sanatate

Buna ziua,
Mama mea are medicul de familie in Sibiu, dar domiciliul in Jud. Hunedora.Este pensionara, iar pensia o primeste prin CJP Hunedoara.Nu stiu unde ar trebui sa depun actele pentru decontul unei proteze auditive:la Casa de Sanatate Sibiu sau la Casa de Sanatate Hunedoara?Medicamentele compensate le iau fara probleme din Sibiu.
Va multumesc,
[ link extern ]

cred ca aici puteti gasi raspunsul la intrebarea Dvoastra.
In mod normal, casa de sanatate la care este arondat pacientul, este cea a medicului de familie sau a medicului specialist care face recomandarea si/sau prescriptia medicala.
In concluzie, casa de sanatate cu care are contract medicul prescriptor este si cea care trebuie sa faca decontul.
Multumesc pentru raspunsul d-voastra.
Se pare ca apartine de CAS Hunedoara, acesta este raspunsul de la CAS Sibiu.