Forum Discuţii juridice Achiziţii publice ACHIZITII DIRECTE- PRAG
Discuție deschisă în Achiziţii publice

ACHIZITII DIRECTE- PRAG

Buna ziua
Conform OUG 34/2006 se poate efectua achizitie directa de produse , cu acelasi
C P V pana la 30 mii euro ,fara tva.
Care este perioada in care se calculeaza pragul de 30 000 euro?
-anul bugetar ?
-12 luni consecutive de la semnarea contractului ?
- pe toata perioada achizitiei , indiferent de ani ?
Exemplu: Daca in anul 2014 am achizitionat rafturi in valoare de 20 000 euro. atunci in anul 2015 mai pot sa cumpar rafturi de inca 20 000 euro, fara sa aplic CERE DE OFERTA , sau trebuie cerere de oferta pentru ca pe total am depasit 30 000 euro ?
Va multumesc.
Achiziţia publică reprezintă ansamblul operaţiilor, actelor şi faptelor realizate de o autoritatea contractantă, de la identificarea unei nevoi sociale până la realizarea ei, pentru care sunt folosiţi bani publici, răspunsul necesită mai multe detalii.
De principiu parerea mea este în sensul că nu se poate urma procedura achiziției directe, deoarece din speța dumneavoastră se poate desprinde concluzia că doriți fragmentarea procedurii de achiziție în scopul și în favoarea procedurii directe.
ContSters334413, utilizator