Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Apa calda oprita pe coloana
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Apa calda oprita pe coloana

Salutare,

De curand pe scara unde locuiesc s-a oprit apa calda, dar doar pe coloana unde e ste apartamentul restantier. Pe celelalte 2 coloane apa calda functioneaza.
Eu fiind pe aceeasi coloana cu restantierul sunt pus in aceeasi oala, desi sunt cu intretinerea la zi.

Intrebarile mele:
1. Este legala oprirea apei calde doar pe o coloana si celelalte sa aiba?
2. Ce ma sfatuiti sa fac in continuare?
Nu este normal sa opreasca apa nici pe coloana, nici la tot blocul pentru restantieri, daca va sisteaza utilitatile furnizorii pentru restante este alta problema, dar asa exista cai legale de recuperare a restantelor, nu trebuie sa suporte unii proprietari pentru cei care nu platesc.
Este un abuz si trebuie sa luati legatura cu presedintele asociatiei, care este reprezentantul legal, nu administratorul, sa ii actioneze in justitie pe restantieri nu sa va taie utilitatile!
Sigur ca este un abuz din partea conducerii asociatiei, actionati in consecinta asa cum vi s-a recomandat dar va sugerez instalarea unui boiler electric pentru ca reluarea furnizarii poate dura si exista riscul sa intervina dupa acceea si o noua sistare de data asta de la furnizori !
1-Nu este legala actiunea presedintelui de asociatie care intelege sa vaduveasca toti proprietarii din imobil datorita debitelor unui proprietar restantier
2-Sesizati oficial presedintelui de asociate sa isi exercite cu respect si cu buna credinta indatoririle si responsabilitatile asumate la preluarea mandatului ,sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
L nr 230/2007 Art. 17
Dacă proprietarul unui apartament ori spaŃiu sau oricare altă persoană care acŃionează
în numele său provoacă daune oricărei părŃi din proprietatea comună sau unui alt
apartament ori spaŃiu, respectivul proprietar sau respectiva persoană are obligaŃia să
repare stricăciunile ori să plătească cheltuielile pentru lucrările de reparaŃii.
Art. 18
În cazurile în care în clădirile de locuinte unul dintre proprietari sau chiriaşi împiedică,
cu bună-ştiintă şi sub orice formă, folosirea normală a clădirii de locuit, creând prejudicii
celorlalti proprietari ori chiriaşi, după caz, proprietarii sau reprezentantul legal al
acestora pot solicita instantei să hotărască măsurile pentru folosirea normală a clădirii,
precum şi plata daunelor
.
Art. 32
(la data 21-Jan-2008 Art. 32 din capitolul IV reglementat de Art. 18 din capitolul II din Norme
Metodologice din 2007 )

(2) Pentru neîndeplinirea atributiilor ce le revin, membrii comitetului executiv, inclusiv
preşedintele asociatiei de proprietari, răspund personal sau în solidar, după caz, în fata
legii şi a proprietarilor pentru daunele şi prejudiciile cauzate proprietarilor în mod
deliberat.
~ Conținut șters la cerere ~