Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Cum vor vota romanii aflati in strainatate?
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Cum vor vota romanii aflati in strainatate?

Se pare ca nu vor putea vota.
Este de-a dreptul incredibil asa ceva.
Practic se incalca un drept fundamental de statul roman prin organele sale.

Practic nu sunt lasati sa voteze si se invoca ca nu este timp.
Am inteles ca problema a pornit de la faptul ca pot vota cca 20-30 de persoane intr-o ora.

S-a mai intamplat asa ceva anterior?
Se pare ca nu vor putea vota.

Cine o sa-i opreasca?

Am inteles ca problema a pornit de la faptul ca pot vota cca 20-30 de persoane intr-o ora.

Mda. Fata de 20-30 pe minut cum au votat in 2009 e ceva diferenta dar eu zic sa asteptam sa vedem daca intr-adevar nu vor putea vota si apoi sa spunem ca e incredibil.
...cu conditia sa nu se duca toata lumea din diaspora la vot in jurul orei 18 .
E clar ca nu se vrea sa fie lasati sa voteze.
E cea mai mare bataiebde joc din 1990 pana astazi ceea ce s-a intamplat in primul tur iar in al doilea tur sa nu uitam ca este decisiv.
Guvernul nu are interes ca ei sa voteze.
Nu este evident?

E ca si cum si-ar invita adversarul ca castige alegerile.

Parlamentul tine o sedinta in aer liber am inteles...
separatistul a scris:n
n...cu conditia sa nu se duca toata lumea din diaspora la vot in jurul orei 18 .n
nnMelescanu a sugerat sa mearga la coada cumnse mergea la cumparat lapte pe timpul lui Ceausescu.nSa vina la 5 dimineata...aproape ca a zis...nCa laptele nici nu se stie daca vine...

Pe timpul lui Ceausescu doar daca te asezai la coada inainte sa deschida magazinul aveai sanse sa iei lapte...

Este remarcabil efortul facut de romanii din strainatate.
Chiar m-au impresionat.

Mie imi pare ca vor sa ii faca sa se ia la bataie care sa voteze dar nu vor reusi.
Incerca sa dezbine si sa stapaneasca dar...ramane de vazut...

E posibilnsa iasa mare scandalnde aceasta data daca se intampla la fel...
Cu conditia sa mai vina atat de multi...
Scopul a fost sa ii descurajeze sa mai vina in turul doi.

Este exact metoda comunista cu descurajarea prin cozi si birocratie.
Sunt curios ce vor face si cati vor veni.

Nu cred ca Germania vrea scandal pe teritoriul ei si tulburari pe strada...
Nici Franta si Italia...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
corect .
din cate filmulete am vazut si pe net si la tv , majoritatea au fost facute pe-nserat...nicidecum la o ora de pranz . eu sunt apolitic , chiar nu ma intereseaza ce s-a intamplat , dar sa dea buzna 5000 de persoane sa voteze la ora 20 e de ras . acum si studentul a primit 2 zile libere , in sesul sa aibe timp....dar el tot nu o sa voteze , ca nu i s-a dat voie.
eu mentin "discutia urmarita"...ca tare curios sunt ce pareri vor fi dupa .
presimt ca va fi acelsi scenariu.