Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Cum vor vota romanii aflati in strainatate?
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Cum vor vota romanii aflati in strainatate?

Se pare ca nu vor putea vota.
Este de-a dreptul incredibil asa ceva.
Practic se incalca un drept fundamental de statul roman prin organele sale.

Practic nu sunt lasati sa voteze si se invoca ca nu este timp.
Am inteles ca problema a pornit de la faptul ca pot vota cca 20-30 de persoane intr-o ora.

S-a mai intamplat asa ceva anterior?
lee_vue a scris:

si-au platit bietele firme (muuuulte) tva de s-au stricat de cap, ca ele tot colectau, tot colectau (incasari 100% numerar), da' de dedus, mai nimic, mai nimic (trebuiau platite datoriile la furnizori).

poate aflam numarul de firme din alea 500.000 obligate la tva la incasare in 01.01.2013 si care au optat, cand s-a dat posibilitatea, pt ramanerea in sistem.

nu pot fi mai mult de 2-3% (au mai fost experiente similare in alte state).

Permiteti-mi sa nu fiu de acord cu dvs.
Exemplul dvs este exact motivul pt care consider ca TVAI este un sistem foarte bun.

Firmele au incasat de la clienti dar nu au achitat furnizorilor si de aici reiese un blocaj financiar. In conditiile TVAI statul /amendeaza/ aceste firme cu un TVA de plata pe care nu l-ar plati daca si-ar plati furnizorii. In felul acesta statul a luat povara fiscala de pe umarul celui care nu si-a incasat factura si a transferat-o catre cel care nu si-a achitat factura.

Va spun sincer ca din aproximativ 50 de cazuri care le cunosc, care ar fi putut opta pt iesirea din sistem, nu am vazut niciunul care sa o faca. Eu unul le-am recomandat sa ramana ca sa nu plateasca TVA pt sume neincasate.
MarianBratu a scris:

Firmele au incasat de la clienti dar nu au achitat furnizorilor si de aici reiese un blocaj financiar. In conditiile TVAI statul /amendeaza/ aceste firme cu un TVA de plata pe care nu l-ar plati daca si-ar plati furnizorii.

pai ce, statu' se baga in relatiile comerciale dintre firme?

la furnizorii aia pot fi termene de plata 30 zile, 3 luni, 6 luni...

adica, dupa dvs, o firma (comert cu amanuntul, in exemplu) trebuie sa renunte la creditul comercial, ca altfel o amendeaza ponta.

n-are cum sa fie asa.

"tva la incasare" a fost conceput, CU PREMEDITARE, exact pt ce spuneti dvs.

pt "amendarea" firmelor. numai ca "amenda" aia e fara rost (motiv).

e un furt, o escrocherie
separatistul a scris:

domnule Lascoschi...este al 2-lea mare esec !!!!

apropos , stiti cum se pune un dop de shampanie inapoi la sticla ?
raspuns : intrebati-l pe Geoana !
desi ,fostul ex viitor presedinte , n-a probat shampania mai devreme.....dar para ma unge pe suflet bancul acesta .

cu ceva vreme in urma , m-am certat cu un PSD-ist din acela pur sange . i-am spus ca pana nu se schimba generatia , adica pana nu incep sa dispara \"cucuvelele\" si comunistii , noi nu vom gusta democratie...si iata ca s-a intamplat .
generatia se schimba la fiecare 20-25 de ani...si este o statistica facuta de oamnei care se ocupa cu asta....

fosti comunisti , au inceput sa fie o ramura nesemnificativa , iar cei care sustineau pe acestia , adica pensionarii (ca ei ne-au tras in jos de fiecare data) , s-au inputinat...si nu mai au putere .
celor cu mustati , carute colorate si pirande cu multe fuste...nu numai ca s-au saturat de minciuni...a inceput sa le fie frica . incearca sa se dea cu binele...

mai avem o ramura de extirpat , si o vom reusi...mai dureaza putin si o sa-i ingenunchiam si pe ei .
ma refer la cei barbosi si imbracati cu sutana si ca ca accesoriu , patrafirul inflorit , ca prea au luat amploare si manipuleaza .o dorinta am si pot sa spun ca m-i s-ar implinii un vis ...sa-i impoziteze , asa cum sunt si eu si toti care muncesc...

Dupa parerea mea de abia acum in Romania s-a intamplat ceea ce s-a intamplat in Polonia si Cehia in 89.
O revolutie de catifea dar tot a trebuit sa fie caftiti niste romani...
Tot din cauza autoritatilor romane...
Bine ca nu a murit nimeni ca, de aceea este de catifea...

Cred ca de abia acum comunismul s-a apropiat de final in Romania.
Inca nu s-a sfarsit...ca e adanc inradacinat dar este pe moarte...pe sfarsenie...

Cei tineri sunt crescuti la PSD in stil de activisti de partid PCR si educati asa.
Nu conteaza ca erau mici cand a fost dat jos Ceausescu deoarece mentalitatea comunista se poate implementa oricand in mintea unui om.

Multi cred ca nu poate fide orientare comunista un om nascut mai tarziu decat regimul comunist.
Nimic mai fals.
Indoctrinarea conteaza enorm si nu data nasterii...

Ponta nu s-a nascut dupa 1990...oricum...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Se pare ca si in Republica Moldova situatia incepe sa semene cu cea din Romania cu privire la vot.
Oamenii au capatat incredere in forta votului...
Au vazut exemplul pozitiv dat de Romania...

[ link extern ]

e clar, votul prin corespondenta e solutia ...