Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Consiliul de administratie al scolii
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Consiliul de administratie al scolii

Buna ziua,
In CA al scolii din localitatea mea au fost numiti din partea Consiliului Local un consilier care in acelasi timp este si angajat al scolii in functia de educator, respectiv al gradinitei care apartine de scoala si este si parinte, avand un copil in scoala. a doua problema: reprezentantul primarului, numit de catre acesta in CA este o persoana care nu este angajat al primariei.
Intrebare: sunt acestea doua incompatibilitati? Sau care din acestea este?
Multumesc anticipat.
Nu este.
Dar daca persoana care este reprezentantul primarului in CA al scolii este in acelasi timp si consilier local?
Dv. aveti o situatie de fapt sau formulati ipoteze? Daca e consilier, nu e numit de primar, ci de CL.
Exista o situatie reala, exact cum am mentionat in postul anterior