avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 314 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cum pot scoate din apartament concubinul?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cum pot scoate din apartament concubinul?

Suntem despartiti, el sta in apartamentul meu. Avem si o fetita impreuna . Nu suntem casatoriti. El are buletinul pe adresa unde domiciliem. Buletinul expira abea in 2016. Cum pot face sa plece. Are si el apartamentul lui, luat cu prima casa. Acolo are chiriasi, cu chiria plateste rata la banca. Refuza sa plece pe motiv ca are credite si nu se descurca in chirie. Creditele inclusiv cel cu prima casa sunt doar pe numele lui. Cum pot face sa ma scap de el? A zis ca fara ceva oficial de la autoritati nu se da plecat. Ce pot face?
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 10:15, 13 Noiembrie 2014
Daca aveti motive intemeiate,formulati actiune pentru evacuare
Actiune de evacuare a persoanei in cauza, urmand sa o puneti in executare silita daca refuza sa paraseasca imobilul. Nu aveti o alta varianta daca nu pleaca de buna voie.
Il notificati oficial sa plece in termen de 15 zile sa zicem, cu solicitarea unei sume de bani pe zi de intarziere, daca nu pleaca, il actionati in judecata pentru evacuare, pretinzand si suma de bani.
Ultima modificare: Joi, 13 Noiembrie 2014
gi-jane2, moderator
Puteti promova actiunea judecatoreasca , in vederea evacuarii, uzand de procedura speciala.


ART. 1.034
Caracterul facultativ al procedurii
(1) Reclamantul are alegerea intre procedura reglementata de prezentul titlu si procedura de drept comun.
(2) De asemenea, dispozitiile prezentului titlu nu aduc nicio atingere drepturilor locatorului sau proprietarului la plata chiriei sau arenzii, la plata de despagubiri si nici altor drepturi nascute in temeiul contractului sau al legii, dupa caz.

(3) In cazul aratat la alin. (2), pentru realizarea drepturilor si indeplinirea obligatiilor izvorand din contract, precum si a celor prevazute de dispozitiile legale aplicabile in materie, partea interesata, sub rezerva aplicarii dispozitiilor art. 1.041 alin. (4), va putea proceda, dupa caz, potrivit dispozitiilor referitoare la ordonanta de plata sau celor privind solutionarea cererilor cu valoare redusa ori la sesizarea instantei competente, in conditiile dreptului comun.

ART. 1.035
Instanta competenta
Cererile formulate in temeiul prezentului titlu sunt de competenta judecatoriei in circumscriptia careia se afla situat imobilul ocupat fara drept ori, dupa caz, inchiriat sau arendat, chiar daca locatarul a parasit imobilul sau contractul a incetat.

ART. 1.036
Citarea si comunicarea actelor procedurale
(1) Locatarul si ocupantul imobilului sunt socotiti ca avand domiciliul lor obligatoriu la imobilul pe care il ocupa fara niciun drept.
(2) Daca imobilul este inchis, toate notificarile, citatiile si celelalte acte de procedura emise potrivit dispozitiilor prezentului titlu vor fi afisate la usa imobilului.




ART. 1.038
Notificarea ocupantului
Atunci cand proprietarul unui imobil doreste sa il evacueze pe ocupantul acestuia, dupa ce dreptul de a ocupa imobilul a incetat, proprietarul va notifica in scris ocupantul, punandu-i in vedere sa elibereze imobilul pe care il ocupa fara niciun drept, in termen de 5 zile de la comunicarea notificarii.

CAP. II
Procedura de evacuare

ART. 1.039
Evacuarea voluntara
(1) Daca locatarul sau ocupantul care a fost notificat in conditiile prezentului titlu a parasit imobilul, locatorul sau proprietarul poate intra in posesia acestuia, de drept, fara nicio procedura judiciara de evacuare. In caz contrar, sunt incidente dispozitiile prezentului capitol.
(2) Se prezuma ca imobilul este parasit in caz de incetare a activitatii economice ori de incetare a folosirii imobilului de catre locatar sau ocupant ori de catre persoanele aflate sub controlul lor, precum si in cazul returnarii cheilor imobilului, ridicarii echipamentelor, marfurilor sau altor bunuri mobile din imobil.



Succes.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj bunuri comune- cum intru in posesia apartamentului? taniaM taniaM in urma divortului ,am ramas cu un apartament in care am fost de acord sa locuiasca in continuare fostul sot,in contextul in care eu si copilul ne-am mutat din ... (vezi toată discuția)
Chirias luat in spatiu ballo ballo La expirarea contractului de inchiriere (inregistrat la ANAF) sau anularea acestuia pentru neplata chriei pot evacua din locuinta chiriasul indiferent de ... (vezi toată discuția)
Parasire domiciliu radu 72 radu 72 Buna ziua,am si eu o intrebare va rog in legatura cu o cerere de parasire domiciliu din partea proprietarului unui imobil: In urma pronuntarii divortului ... (vezi toată discuția)