Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Denumire ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Denumire ONG

Buna ziua,
Va rog daca puteti sa ma clarificati cu o asa intrebare:

Denumirea ONG trebuie sa fie in limba romana? Sau poate fi in engleza de exemplu?

E vreo lege/ordonanta privind denumirile ONG?
depinde cum anume doriti sa folositi aceasta denumire. Intre denumirea din lb. romana si cea din engleza , practic nu este o diferenta substantiala non-governmental organization (NGO)- reprezinta acelasi lucru, organizatie non guvernamentala .
Vreau sa o denumesc Lost Children's Mission sau Misiunea Copiilor Pierduti...
Nu stiu ce sa spun, imi imaginez ca atata timp cat exista o fundatie ce poarta denumirea WORLD VISION , ar fi posibil ca si dvs sa folositi o denumire in limba engleza. In special ca exista deja o organizatie denumita ,,salvati copiii" care probabil are aceeasi misiune ca aceea pe care doriti dvs. sa o realizati pin i crearea acestei organizatii,
Multumesc mult,

Va rog daca sunteti informat in privinta logo-ului (desenul oficial ce reprezinta organizatia)
E nevoie sa-l inregistrez undeva?

in privinta denumirii trebuie sa faceti dovada disponibilitatii acesteia - obtinuta in prealabil de la Min. Justitiei, iar logo-ul presupun ca il veti inregistra odata cu constituirea fundatiei respective.
initiativa dvs. mi se pare foarte buna. Mult succes.