Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Denumire ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Denumire ONG

Buna ziua,
Va rog daca puteti sa ma clarificati cu o asa intrebare:

Denumirea ONG trebuie sa fie in limba romana? Sau poate fi in engleza de exemplu?

E vreo lege/ordonanta privind denumirile ONG?
Multumesc mult.

Misiunea pe care vreau sa o pornesc e de a construi scoli in tarile sarace. Deaceea si vreau ca denumirea sa fie in limba engleza, caci intentionez sa activez global.

Inca o data va multumesc pt sfaturi si discutii!
Pace,
N.
Puteti inregistra denumirea in limba romana, iar in documentele oficiale se poate scrie sub denumirea din limba romana si traducerea intr-o limba de circulatie internationala a denumirii.
Cornel Vasile, Consilier juridic