Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CM ingrijire copil dupa CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CM ingrijire copil dupa CCC

Buna ziua,

daca stie cineva...sotia mea a reinceput munca pe 19 Iulie, deci aproape 4 luni de cotizatie...acum e nevoieta sa intre in CM de ingrijire copil cateva zile.
Trebuie sa aducem angajatorului vreun act care sa dovedeasca veniturile din indemnizatie pentru calculul CM sau se aplica regula care spune ca pentru a beneficia de CM trebuie sa ai minim o luna de cotizatie in ultimile 12 luni?

Daca da, aveti idee cine si sub ce forma elibereaza o astfel de adeverinta care sa dovedeasca veniturile din CCC ?

Multumesc,
1. Baza de calcul a indemnizatiei pentru concediu medical ingrijire copil este data de veniturile brute pe cele 6 luni anterioare lunii in care intra in concediu medical.

2. Pentru completarea celor 6 luni de venituri solicita o adeverinta de venituri de la Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie Sociala (AJPIS), cea care a platit indemnizatia pentru concediu crestere copil (CCC).
Multumesc!