Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna in perioada de preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna in perioada de preaviz

Buna ziua, sora mea si-a gasit un serviciu mai bun in alta parte , a depus cererea
de demisie cu preavizul de 20 de zile lucratoare, dar mai are de luat 4 zile de concediu de odihna , zile pe care nu vor sa i le mai dea cei de aici , spunand ca in perioada de preaviz nu e voie sa-ti iei concediu de odihna . Asa este ? si atunci cum ramane cu zilele de concediu? Va multumesc anticipat.
Potrivit art.81 alin.5 C.mun., pe durata preavizului c.i.m. isi produce toate efectele .
Astfel, salariatul si angajatorul de comun acord pot stabili ca zilele de concediu de odihna neefectuate sa fie efectuate in perioada de preaviz.

Concediul de odihna nu constituie o situatie de suspendare a contractului individual de munca, astfel ca, nici termenul de preaviz nu se va suspenda. Pe cale de consecinta, termenul de preaviz continua sa curga si in perioada efectuarii concediului de odihna.

In caz contrar, la incetarea c.i.m. angajatorul este obligat sa-i compenseze in bani zilele de CO neefectuate , conform art.146 alin.4 C.mun.