Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia de somaj

Buna ziua! In L76/2002, la art. 17,lit.b - se spune :b) le-au încetat raporturile de serviciu din motive neimputabile lor. In conditiile in care mi s-a desfacut contractul de munca(perioada nedeterminata) cu acordul partilor, am dreptul la indemnizatia de somaj? Multumesc!
in cazul incetarii contractului de munca prin acordul partilor nu se acorda somaj
1. Prin motive neimputabile se înţelege incetarea contractului individual de munca (CIM) cu unul din urmatoarele articole din Codul muncii:

- art. 56 alin. (1) lit. a), b), d), e), g) si i), art. 61 lit. c) si d), art. 65 alin. (1), art. 95 alin. (4);
- art.31, alin. (3) la initiativa angajatorului, prin notificare scrisa.

2. Incetarea CIM cu acordul partilor (art.55, lt.b) din Codul muncii va este imputabila dvs. deoarece ati facut cerere in acest sens.
Multumesc frumos, d-le Tudor.