Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Reactivare SRL
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Reactivare SRL

Buna seara,
Am un SRL pe care nu am mai avut activitate din mai 2014.Am primit de la ANAF deciia de inactivare, si deja figureaza ca inactiva in Registru.Contabilul a depus declaratiile pe zero, iar saptamana trecuta a depus si actele de reactivare, insa i s-a comunicat ca cel putin cateva luni o sa apara tot inactiva.Ce se poate face in aceasta situatie, e normal sa nu apara ca reactivata si sa dureze cateva luni ?
Va multumesc!
ANAF-ul actualizeaza semestrial (la iunie si decembrie parca) respectivul registru al contribuabililor declarati inactivi. Odata ce v-ati indeplinit obligatiile declarative si ANAF-ul va reactiveaza, are mai putina importanta respectivul Registru. Cine este interesat sa colaboreze cu societatea dvs. va poate solicita dovada reactivarii.