Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

Buna ziua!

As dori sa stiu daca o doamna in varsta de 55 de ani cu 34 de ani de serviciu,cu o intrerupere de 4 ani,se poate pensiona anticipat.Va multumesc!
viorica p, utilizator
Precizati,luna si anul nasterii.
13 noiembrie 1959
Limita de varsta la 61 de ani si 3 luni.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 56 de ani si 3 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 39 de ani si 3 luni,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 31 de ani,fara stagiul asimilat.
ce inseamna pensia anticipata partiala?
Daca nu indepliniti conditia de stagiu pentru pensie anticipata de 39 de ani si 3 luni,fara stagiul asimilat si va pensionati la 56 de ani si 3 luni,penalizarea va fi de 45% pana la implinirea varstei de 61 de ani si 3 luni(60 de luni).