avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

Buna ziua!

As dori sa stiu daca o doamna in varsta de 55 de ani cu 34 de ani de serviciu,cu o intrerupere de 4 ani,se poate pensiona anticipat.Va multumesc!
Ultima modificare: Marți, 18 Noiembrie 2014
viorica p, utilizator
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 19:39, 18 Noiembrie 2014
Precizati,luna si anul nasterii.
13 noiembrie 1959
Limita de varsta la 61 de ani si 3 luni.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 56 de ani si 3 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 39 de ani si 3 luni,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 31 de ani,fara stagiul asimilat.
ce inseamna pensia anticipata partiala?
Daca nu indepliniti conditia de stagiu pentru pensie anticipata de 39 de ani si 3 luni,fara stagiul asimilat si va pensionati la 56 de ani si 3 luni,penalizarea va fi de 45% pana la implinirea varstei de 61 de ani si 3 luni(60 de luni).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata Apostol Pacuta Apostol Pacuta Buna ziua, Poate beneficia o persoana de pensie anticipata fara penalizare in urmatoarele conditii: 1. Nascut in 04.08.1957; 2. In 2017, implineste 43 ani ... (vezi toată discuția)
Pensionare ContSters341686 ContSters341686 Buna ziua; Sunt nascuta in luna februarie 1959 si am o vechime in campul muncii de 35 de ani si 8 luni vechime neintrerupta in conditii normale de munca si 1 ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata alicristina alicristina buna ziua, va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns legat de pensia anticipata. soacra mea este nascuta in 14.09.1959 ( deci, are 55 ani) si are 31 ani si 8 ... (vezi toată discuția)