Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Buna ziua;
Sunt nascuta in luna februarie 1959 si am o vechime in campul muncii de 35 de ani si 8 luni vechime neintrerupta in conditii normale de munca si 1 an de somaj, in ce an si in ce conditii as putea sa ma pensionez fie si anticipat mai devreme de varsta standard de pensionare. Mentionez ca momentan nu lucrez dar imi platesc asigurarile sociale la Casa de Pensii. Va multumesc
Limita de varsta la 61 de ani si 4 luni.
Pensie anticipate sau anticipata partial la 56 de ani si 4 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 39 de ani si 4 luni,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partial este de 31 de ani si 4 luni,fara stagiul asimilat.
Penalizarea maxima(iunie 2015)va fi de 45%.
Penalizarea este maxima sau mai exista si alte variante.
Va multumesc
Daca va deschideti dreptul la pensie la 56 de ani si 4 luni si nu indepliniti conditia de stagiu de 39 de ani si 4 luni,fara stagiul asimilat,penalizarea va fi maxima.
Buna ziua;

Daca am dreptul la pensie partial anticipata, cu penalizare, la 56 de ani si 4 luni cu o vechime de 37 de ani si nu ma pensionez anul acesta cand implinesc varsta, ma pot pensiona la anul indiferent de luna in care depun dosarul sau sunt obligata sa ma pensionez exact la 56 de ani si 4 luni?
Puteti sa va pensionati oricand doriti dvs.