Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Act constitutiv sucursala
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Act constitutiv sucursala

Buna ziua. Am urmatoarele intrebari:
1. Sucursala unei firme italiene in Romania poate sa-si faca, ulterior infiintarii, act constitutiv? Pana acum am folosit actul constitutiv al societatii mama, dar acesta trebuie tradus, legalizat si apostilat, ceea ce dureaza.
2. Daca se poate face acest act, sucursala poate avea mai multe coduri CAEN decat firma mama?
Sucursala nu are personalitate juridica deci nu are act constitutiv .
SUCURSALA e practic sediu secundar : sucursala, reprezentanta , agentie , etc .
Obiectul de activitate al sucursalei poate reprezenta partial sau in totalitate obiectul de activitate al societatii fondatoare, dar nu poate diferi de acesta.