Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... eliberare anexa 24
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

eliberare anexa 24

mai exact in ce baza se elibereaza aceasta anexa 24? este prevazuta si intocmita in baza unui act normativ ceva? pt ca la primaria unui satuc (uitat de lume) functionarii de acolo nu au idee ce e aceasta anexa 24 pe care o solicit.
Sigur ca e prevazut undeva:
Ordin nr. 2052 din 30/11/2006 (Ordin 2052/2006)
privind aprobarea unor formulare tipizate pentru stabilirea, constatarea, controlul, incasarea si urmarirea impozitelor si taxelor locale, precum si a altor venituri ale bugetelor locale

Publicat in Monitorul Oficial nr. 1032 din 27/12/2006
Nr. -2.052/1.528
Ministerul Finantelor Publice
Ministerul Administratiei si Internelor
Avand in vedere prevederile art. 293 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, coroborate cu cele ale art. 196 alin. (3) din Ordonanta Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si cele ale pct. 256 din Normele metodologice de aplicare a prevederilor titlului IX din Codul fiscal, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 44/2004, cu modificarile si completarile ulterioare,
in temeiul prevederilor art. 11 alin. (5) din Hotararea Guvernului nr. 208/2005 privind organizarea si functionarea Ministerului Finantelor Publice si a Agentiei Nationale de Administrare Fiscala, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si ale art. 9 alin. (4) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 63/2003 privind organizarea si functionarea Ministerului Administratiei si Internelor, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 604/2003, cu modificarile si completarile ulterioare,
ministrul finantelor publice si ministrul administratiei si internelor emit urmatorul ordin:
Art. 1. -
(1) Se aproba unele formulare tipizate pentru stabilirea, constatarea, controlul, incasarea si urmarirea impozitelor si taxelor locale, precum si a altor venituri ale bugetelor locale, dupa cum urmeaza:
23. Cerere pentru deschiderea procedurii succesorale Model 2006 ITL - 023 23--------------------------------24. Sesizare pentru deschiderea procedurii succesorale Model 2006 ITL - 024 24
Doinita Stingaciu, Avocat
Poate ii ajutati sa-si "recupereze memoria": actuala anexa 24 este fosta Anexa 1, care se elibereaza in vederea dezbaterii succesiunii si cuprinde mostenitorii declarati, bunurile care compun masa succesorala (un mare dezavantaj al anexei 24 este faptul ca nu cuprinde rubrica pentru bunuri mobile, gen autoturism sau depozit bancar), eventualele datorii ale defunctului catre bugetul local si este intocmita si eliberata, pe baza de cerere si documente doveditoare, de catre secretarul consiliului local.
va multumesc mult
Buna ziua! Cum se completeaza Anexa 24 in caz de mostenire prin retransmitere? Concret:decedeaza sot in 2002, sotia in 2004, fiul lor in 2017. Pentru dezbaterea succesiunii se prezinta copii acestuia din urma si sotia. In acest caz se intocmesc 3 anexe 24.Ma intereseaza pe mine daca in anexele pentru "cei batrani" la rubrica mostenitori ii trec pe cei doi nepoti si pe nora. Sunt la primul caz de genul acesta si va rog sa ma ajutati!