Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CAS PFA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CAS PFA

In primul an de activitatea un PFA este obligat sa depune declaratia 600 si sa plateasca CAS (pensie) daca in declaratia 220 trece un venit sub 800 lei/luna?
Da, ati intuit bine sensul celor precizate in codul fiscal si, in plus, nu trebuie sa confundati venitul estimat din declaratia 220 cu venitul asigurat care se trece cand completati declaratia 600 si care poate diferi.
In primul an depuneti D600.
de la administratia fiscala mi s'a spus ca incadrarea in categoria persoanelor obligate sa se asigure se face in functie de venitul estimat in primul an de activitate