avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CAS PFA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CAS PFA

In primul an de activitatea un PFA este obligat sa depune declaratia 600 si sa plateasca CAS (pensie) daca in declaratia 220 trece un venit sub 800 lei/luna?
Cel mai recent răspuns: Eugenia Dana Funie , Consultant protectia mediului 19:08, 18 Noiembrie 2014
Da, ati intuit bine sensul celor precizate in codul fiscal si, in plus, nu trebuie sa confundati venitul estimat din declaratia 220 cu venitul asigurat care se trece cand completati declaratia 600 si care poate diferi.
In primul an depuneti D600.
de la administratia fiscala mi s'a spus ca incadrarea in categoria persoanelor obligate sa se asigure se face in functie de venitul estimat in primul an de activitate

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia 600 utilizator5555 utilizator5555 Buna ziua, Un PFA infiintat in 2009, in sistem real, dar in toata perioada a fost si angajat cu contract de munca in alta parte. Pana acum nu a depus ... (vezi toată discuția)
Declaratia 600 pfa bluesky_c3 bluesky_c3 Ma puteti ajuta va rog, cu urmatoarele intrebari? 1. Acum mi-am infiintat PFA-ul. De cand sunt obligat sa depun si declaratia 600? Daca o depun peste 3 luni ... (vezi toată discuția)
Pfa declarații d220, d600 nedepuse la timp GhitaB27 GhitaB27 Bună dimineața! Sunt PFA din octombrie 2013. Nu am plătit contabil și se pare că singur nu mi-a ieșit deloc bine. Am aflat de pe ... (vezi toată discuția)