Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Vreau sa ma pensionez
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Vreau sa ma pensionez

SALUTARE, am 20 de ani, am fost operat de 3 ori, respectiv la 11 luni si 4 ani de CATARACTA si la 5 ani de strabism.

In prezent cu ochiul stang nu vad deloc, i/ar cu ochiul drept in proportie de 60% 70%, bineinteles daca ochiul ar vedea 100%.
Va intreb pe dumneavoastra :

In ce grad ma aflu ? ce acte imi trebuie pentru pensionare?
Ce este indemnizatia? Unde trebuie sa apelez?
Am cotizat la stat 1 an de zile? deci prin urmare eu beneficiez de noua lege care prevede ca ma pot pensiona fara sa am ani cotizati ?

VA ROG FRUMOS SA IMI RASPUNDETI . VA MULTUMESC ANTICIPAR =D>
mistersan20, utilizator
1. Se poate beneficia de pensie de invaliditate oricand, daca medicii vor decide incadrarea intr-un grad de invaliditate.

2. Incadrarea intr-un grad de invaliditate se face prin decizie emisa de medicul expert al asigurarilor sociale avand in vedere si documentele medicale emise de medicul specialist care asigura asistenta medicala.

3. - Trimiterea catre medicul specialist o da medicul de familie.
- Asadar se incepe cu o vizita la medicul de familie.

4. - Lista cu actele necesare o solicitati de la Casa de Pensii de care apartineti cu domiciliul.
- Lista cu actele necesare o puteti gasi pe site-ul Casei de Pensii.