avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Lucrul cu produse
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Lucrul cu produse

Salutare,

Pana acum pe firma am oferit si lucrat doar cu servicii.

Recent a trebuit sa achizitionez de la un furnizor un produs fizic pe care l-am vandut ulterior unui client cu adaos comercial.

Ma intereseaza care sunt diferentele intre a vinde servicii si a comercializa produse. Se impune sa fac ceva nou? Sa tin vreo evidenta in plus (de intrari iesiri produse / stoc / aviz insotire a marfii /etc), sa emit vreo hartie in plus, sa fac ceva diferit?

In situatia mea inafara de factura emisa catre clientul meu si cea primita de la furnizorul meu mai trebuia sa completez sau sa emit vreo hartie care ar putea vreodata sa mi-o ceara vreun control?

Va multumesc anticipat pentru ajutor.
Gabriel
Cel mai recent răspuns: hillfingerr , utilizator 17:07, 22 Decembrie 2014
E vorba de contabilitatea marfurilor, total diferita de cea a prestarilor de servicii. :)
[ link extern ] /
ela david a scris:

E vorba de contabilitatea marfurilor, total diferita de cea a prestarilor de servicii. :)
[ link extern ] /



Am uitat sa mentionez ca produsul l-am vandut la o persoana juridica. In aceasta situatie se mai aplica faza cu casa de marcat? Eu stiam ca e nevoie de casa de marcat doar daca se vinde catre persoana fizice.

Multumesc.
OUG28/1999
ART. 1
(1) Operatorii economici care efectuează livrări de bunuri cu amănuntul, precum şi
prestări de servicii direct către populaţie sunt obligaţi să utilizeze aparate de marcat
electronice fiscale.
Veti lucra excluisiv cu persoane juridice? Ce domeniu de activitate aveti?
da, lucrez exclusiv cu persoane juridice.
domeniul principal de activitate este 461 - Activități de intermediere în comerțul cu ridicata

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Gestiune cu amanuntul adrianabresug adrianabresug am urmatorul caz .fabricam tamplarie lemn stratificat,vindem catre PJ si PF avem gestiuni distincte depozitul cu produs finit de unde vindem cu factura si ... (vezi toată discuția)
Contabilitate feliciacostanda feliciacostanda Societatea la care lucrez presteaza servicii pentru persoane juridice dar si pentru persoane fizice ( verifica instalatia electrica, contoarul, etc.). Stiu ca ... (vezi toată discuția)
O problema incalcita ellutza_me21 ellutza_me21 O societate comerciala care are activititatea de comert cu ridicala al materialului lemnos si al materialelor de constructii - CAEN 4673, (pe certificatul ... (vezi toată discuția)