Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Lucrul cu produse
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Lucrul cu produse

Salutare,

Pana acum pe firma am oferit si lucrat doar cu servicii.

Recent a trebuit sa achizitionez de la un furnizor un produs fizic pe care l-am vandut ulterior unui client cu adaos comercial.

Ma intereseaza care sunt diferentele intre a vinde servicii si a comercializa produse. Se impune sa fac ceva nou? Sa tin vreo evidenta in plus (de intrari iesiri produse / stoc / aviz insotire a marfii /etc), sa emit vreo hartie in plus, sa fac ceva diferit?

In situatia mea inafara de factura emisa catre clientul meu si cea primita de la furnizorul meu mai trebuia sa completez sau sa emit vreo hartie care ar putea vreodata sa mi-o ceara vreun control?

Va multumesc anticipat pentru ajutor.
Gabriel
E vorba de contabilitatea marfurilor, total diferita de cea a prestarilor de servicii. :)
[ link extern ] /
ela david a scris:

E vorba de contabilitatea marfurilor, total diferita de cea a prestarilor de servicii. :)
[ link extern ] /

Am uitat sa mentionez ca produsul l-am vandut la o persoana juridica. In aceasta situatie se mai aplica faza cu casa de marcat? Eu stiam ca e nevoie de casa de marcat doar daca se vinde catre persoana fizice.

Multumesc.
OUG28/1999
ART. 1
(1) Operatorii economici care efectuează livrări de bunuri cu amănuntul, precum şi
prestări de servicii direct către populaţie sunt obligaţi să utilizeze aparate de marcat
electronice fiscale.
Veti lucra excluisiv cu persoane juridice? Ce domeniu de activitate aveti?
da, lucrez exclusiv cu persoane juridice.
domeniul principal de activitate este 461 - Activități de intermediere în comerțul cu ridicata