Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Sechestru pentru dobanzi si penalitati anaf
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Sechestru pentru dobanzi si penalitati anaf

Buna ziua,

ANAF a stabilit in urma unui control obligatii in plus la care se adauga dobanzi si penalitati. Intrebarea este : in cazul in care debitul principal se achita si mai raman dobanzile si penalitatile pot sa ne execute silit pentru bunurile sechestrate?

multumesc mult
Nu cred ca puteti achita doar debitul principal, fara a achita dobanzile si penalitatile! Nu v-ati lamurit care-i secretul? Daca aveti o datorie de 100 de lei si dobanzile si penalitatile adunate fac alti 80 de lei si in buzunar aveti 100 de lei, banii d-voastra se vor duce astfel : 80 de lei ca sa stingeti dobanzile si penalitatile iar din debitul principal veti achita 20 de lei. Va mai raman din debitul principal 80 de lei de restituit, care la randul lor vor ,,produce" alte penalizari si dobanzi. De aici s-au inspirat camatarii!
Depinde si de debitul principal.

Pt TVA de exemplu penalitatile se platesc in cont separat , nu in contul in care se vireaya in mod normal TVA-ul