Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Scutire accesorii,dobanzi si penalitati impozit auto
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Scutire accesorii,dobanzi si penalitati impozit auto

Buna ziua. am si eu o intrebare. In luna septembrie 2021 am platit la zi impozitul auto
pentru o perioada restanta de 10 ani , o suma deloc mica ,19.000 lei (evident sunt de vina ca nu l-am platit la timp). Intrebarea mea este: avand in vedere ca debitul s-a achitat integral intr-o singura transa ,nu trebuiau acordate aceleasi facilitati ca la impozitele datorate la Anaf, adica sa beneficiez de reducerea debitului prin anularea dobanzilor si penalizarilor ? Daca da,mai pot depune cerere de anulare acum ? Multumesc anticipat.
caef, utilizator
Conform disp Cod fiscal orice suma neachitata in termenul legal este generatoare de penalitati pentru zi intarziere-care nu se anuleaza
Buna ziua. eu am citit totusi Ordonanta Guvernului 130/2021 care spune ca dobanzile si penalitatile fiscale aferente debitelor fiscale principale avand scadente anterioare datei de 31.03.2020 pot fi anulate prin cereri depuse pana la data de 30.06.2022. Eu inteleg,avand in vedere ca am achitat integral,intr-o singura transa atat debitul principal,cat si accesoriile calculate pana la data platii,conform acestei Ordonante pot beneficia de restituirea sumei privind accesoriile. Spuneti-mi,va rog daca gresesc. Multumesc anticipat.
Nu. Penalizarile si accesoriile rămân intacte

caef a scris:

Buna ziua. am si eu o intrebare. In luna septembrie 2021 am platit la zi impozitul auto
pentru o perioada restanta de 10 ani , o suma deloc mica ,19.000 lei (evident sunt de vina ca nu l-am platit la timp). Intrebarea mea este: avand in vedere ca debitul s-a achitat integral intr-o singura transa ,nu trebuiau acordate aceleasi facilitati ca la impozitele datorate la Anaf, adica sa beneficiez de reducerea debitului prin anularea dobanzilor si penalizarilor ? Daca da,mai pot depune cerere de anulare acum ? Multumesc anticipat.