Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale dividende
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

dividende

Asociatii unei societati comerciale pe actiuni s-au intrunit in data de 15 martie 2008 pentru a aproba situatiile financiare pentru exercitiul 2007 . Cu unanimitate de voturi a fost aprobat bilantul si celelalte situatii financiare, actionarii hotarand ca dividendele sa fie platite in timp, in momentul obtinerii de lichiditati si in ordinea cererilor formulate de actionari.
Hotararea adptata deactionari in cadrul adunarii generale a actionarilor, cu privire la modul de plata a dividendelor de catre societate, este legala?
Este infractiune declararea de dividende fictive, pentru care nu exista fonduri banesti de acoperire.

Este interzisa utilizarea sumelor detinute de societate cu titlu de dividende neridicate in alte scopuri.
Dividendele nu apartin societatii, sunt proprietatea privata a actionarilor iar societatea nu are dreptul sa le

Trebuie facuta o plingere pentru inselaciune, in penal, atit impotriva CA cit si a cenzorilor.

Daca nu te intereseaza in penal, poti cere revocarea consiliului de administratie.
Poti scapa de ei. Si le poti imputa intreaga suma a dividendelor pe care le-au declarat fara acoperire pe calea unei actiuni in raspundere a administratorilor.

Trebuie vazut de ce au declarat dividende.
Este firma listata la bursa?
Au dorit sa falsifice anumiti indicatori economici?
Care este spilul?

Alberto Kurtyan
ContSters51068, utilizator
in cazul de fata nue vorba de declarare de dividende fictive sau alte lucruri. fraza cheie e : " actionarii au hotarat ca dividendele sa fire platite in timp, in momentul obtinerii de lichiditati si in ordinea cererilor formulate de actionari". Intrebarea e : aceasta hotarare cu privire la modul de plata a dividendelor e legala?
eu stiu ca legea spune ca dividendele trebuie platite in maxim 6 luni de la data aprobarii situatiilor financiare (in textul spetei e formulat in timp, deci o prima problema!!!). Apoi formularea "in ordinea cererilor formulate de actionari" nu cred ca se incadreaza in prevederile legale. ce parare aveti? Multumesc!!!
Pai inseamna ca nu ai inteles . Cum poti declara dividende daca nu ai bani - lichiditati ???
Nu pot ! Este ilegal.
Daca nu ai lichiditati inseamna ca nu ai profit si nu poti declara dividende.
Sau inseamna ca nu te intereseaza aspectul.
Am inteles.

La ce spui tu ...
Ei pot argumenta ca au vrut sa zica "in timp" dar nu mai tirziu de termenul legal de 6 luni.
Deci nu este ilegal, este doar o exprimare inselatoare si cam smechereste redactata.

Dividendele nu se platesc "la cerere", ci se platesc automat in contul actionarului, in termenul legal.
Nu trebuie depusa nici o cerere.

Pe de alta parte, nu au voie sa discrimineze ... si sa achite dividendele cu prioritate in favoarea unor asociati in detrimentul altora.

Ok, pe scurt, amindoua prevederile sunt ilegale:

Dividendele nu se achita pe masura obtinerii de lichiditati, ci se platesc in max. 6 luni.
Dividendele nu se achita la cerere, ci se achita automat prin posta sau cont bancar, sau se consemneaza la CEC pe numele actionarului.
In practica nu se face asa ... firmele pastreaza si utilizeaza (ilegal) banii. Daca actionarul nu si-a luat banii in 3 ani ... i-a pierdut. Nu ii mai poate ridica.

Prevederile sunt nule de drept.
Ele arata ca exista probleme in firma sau ca ceva este putred acolo.

Le poti anula printr-o cerere de anulare a Hotaririi AGA depusa la Tribunalul comercial.
Se taxeaza cu 39 lei.

Depinde ce interes ai.

Esti bun de avocat ... daca nu esti deja. Te-ai prins de smecherie.
Insa exprimarea lor e alambicata si se pot scoate ... daca sunt smecheri.

Alberto Kurtyan
ContSters51068, utilizator
Sunt de acord ca HGa este nula de drept.
"Pe de alta parte, nu au voie sa discrimineze ... si sa achite dividendele cu prioritate in favoarea unor asociati in detrimentul altora...."...daca actionarii hotarasc aspectul impartirii dividendelor , dar nu mai tarziu de max 6 luni si specifica asta in HGA ...este ilegal?
Se pot esalona platile... este adevarat. Se pot face plati pe in ordinea numerotarii actiunilor, in ordine alfabetica ... etc. Dar nu mai tirziu de 6 luni. Si nu trebuie conditionate de o cerere prealabila.
Nu este ilegal.

Alberto Kurtyan