avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Care este diferenta intre asociatia de proprietari si ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Care este diferenta intre asociatia de proprietari si asociatia de locatari(chiriasi)?

Ca si chiriasi ai unui bloc ANL nu putem infiinta o asociatie de proprietari pe care sa se factureze apa, gazul de la centrala termica comuna, lumina de pe casa scarii etc. Se pot face aceste lucruri si pe o asociatie de locatari(chiriasi)? Poate lua o asociatie de locatari-nu de proprietari- personalitate juridica?
Cel mai recent răspuns: aurorapistea , utilizator 20:59, 17 Februarie 2024
Nu, nu va puteti constitui in asociatie de proprietari pt ca nu aveti calitatea de proprietari. Asociatii de locatari nu au personalitate juridica, doar cele de proprietari au.
Fiind chiriasi inseamna ca exista si un proprietar, acesta are contracte cu furnizorii de utilitati, dumneavoastra achitati chiria si intretinerea la acestia, sau doar chiria daca utilitatile sunt prinse in aceasta chirie, depinde de ce aveti stipulat in contractul de inchiriere.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
In cazul blocurilor ANL proprietar este primaria locala,care detine incheiate contracte furnizare utilitati cu regiile din subordine
Dvs ca si chiriasi nu puteti infiinta entitate juridica,nu puteti incheia contracte cu furnizorii de utilitati
Dar totusi la noi se poate. Trebuie sa incheiem contract cu electrica si eon, si trebuie sa ne facem o asociatie pt a incheia contract cu aquaserv (ei citesc contorul de la intrarea in bloc, nu individual). Mai mult pt a plati gazul consumat de centrala termica comuna respectiv c.electric la comun. Nu inteleg de ce nu incheie primaria aceste contracte, dupa care, la fiecare apartament se poate transfera contractul pe chiriasi, cel putin la gaz si curent, iar cele la comun sa ramana pe primarie care sa incheie un contract cu un administrator pt a impartii cheltuielile pe fiecare apartament. probabil pt a nu plati ei ci noi. In contract nu se stipuleaza nimic de aceste racordari. Mai mult noi platim chirie si nu ne putem muta ca nu avem utilitati.Nici nu mai stiu cei de facut. Scrie undeva in vreo lege cine trebuie sa faca aceste racordari la utilitati? asta vreau sa stiu
Bună, în blocul anl unde locuiesc am înființat asociație de chiriași încă din anul 2019

MCA2014 a scris:

Dar totusi la noi se poate. Trebuie sa incheiem contract cu electrica si eon, si trebuie sa ne facem o asociatie pt a incheia contract cu aquaserv (ei citesc contorul de la intrarea in bloc, nu individual). Mai mult pt a plati gazul consumat de centrala termica comuna respectiv c.electric la comun. Nu inteleg de ce nu incheie primaria aceste contracte, dupa care, la fiecare apartament se poate transfera contractul pe chiriasi, cel putin la gaz si curent, iar cele la comun sa ramana pe primarie care sa incheie un contract cu un administrator pt a impartii cheltuielile pe fiecare apartament. probabil pt a nu plati ei ci noi. In contract nu se stipuleaza nimic de aceste racordari. Mai mult noi platim chirie si nu ne putem muta ca nu avem utilitati.Nici nu mai stiu cei de facut. Scrie undeva in vreo lege cine trebuie sa faca aceste racordari la utilitati? asta vreau sa stiu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cine plateste racordarea la utilitati pt un anl nou construit? MCA2014 MCA2014 Buna ziua. Sa va spun povestea a 3 blocuri ANL respectiv a chiriasilor din ele. Dupa lungi asteptari, s-au repartizat 3 blocuri anl adica 42 apartamente. Sunt ... (vezi toată discuția)
Asociatie de locatari anl koranima koranima Buna ziua, locuiesc intr un bloc ANL cu chirie si as vrea sa stiu daca am putea noi ca scara (6 familii) sa ne retragem de la asociatia de locatari avand in ... (vezi toată discuția)
Bloc anl: primaria ne obliga sa ne constituim in asociatie de locatari insider insider Obligativitatea este inscrisa in contractul de inchiriere (semnat in iulie 2010). Deoarece blocul cu 9 apartamente a fost definitivat in 2007 iar abia in iulie ... (vezi toată discuția)